Hlavní navigace

Plány s DVB-T2 na Slovensku: až pět celoplošných multiplexů

10. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
10. 12. 2010

UVNITŘ DOKUMENT Celkem pět celoplošných sítí pro zemskou digitální televizi druhé generace (DVB-T2) by mohlo vysílat na Slovensku. Vyplývá to ze Strategie přechodu z analogového na digitální zemské televizní a rozhlasové vysílání na Slovensku, kterou zveřejnilo tamní ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací. Zkušební vysílání DVB-T2 by měli naši východní sousedé spustit již v příštím roce.

DOKUMENT: Strategie přechodu z analogového na digitální zemské televizní a rozhlasové vysílání na Slovensku (PDF, 217 kB)

V souladu s Národní politikou pro elektronické komunikace na léta 2009 až 2013, která stanovila nejpozději do roku 2011 připravit podmínky na zahájení vysílání HDTV, vydal Telekomunikační úřad SR povolení ke zkušebnímu vysílání v systému DVB-T2 v Žilině na kanále 42, píše se v dokumentu. Systém DVB-T2 považuje ministerstvo v kombinaci s novými způsoby zdrojového kódování za perspektivní, a to již pro blízkou budoucnost.

KL24

ROZHOVOR: Test DVB-T2 nemusí přejít v komerční vysílání, upozorňuje předseda Rady ČTÚ

Podobně jako Český telekomunikační úřad (ČTÚ), ale slovenské strana nepočítá s tím, že by digitální sítě DVB-T přecházely okamžitě na standard DVB-T2. Oba systémy budou nějaký čas existovat vedle sebe. Výhodou DVB-T2 je podle slovenského ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací lepší využití datového toku a možnost vytvořit větší jednofrekvenční sítě, což by vedlo k úspoře kmitočtového spektra.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).