Hlavní navigace

Plzeňský kraj: kdo má nejrychlejší Internet

24. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ve čtvrtém dílu seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě se podíváme na osm internetových poskytovatelů z Plzeňského kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

V dalším díle seriálu o poskytovatelích připojení k Internetu si tentokrát představíme ISP v Plzeňském kraji, kteří podle výsledků měření speedmeteru na Lupě dosáhli v loňském roce nejvyšších rychlostí připojení. Připomeňme, že do srovnání byli zařazeni poskytovatelé, kteří v průběhu loňského roku zaznamenali na speedmeteru na Lupě alespoň deset měření měsíčně.

V následujícím přehledu se objevují pouze ISP, kteří poskytují své služby domácnostem, provideři zaměřující se výhradně na firemní klientelu byli ze srovnání vyřazeni, stejně jako například akademické sítě a sítě státních institucí.

Do výsledné průměrné rychlosti jsou započítány výsledky za všechny technologie, které firma provozuje. Ve výsledné průměrné rychlosti nejsou zohledněny jednotlivé tarify, protože většina providerů má podobnou skladbu zákazníků na jednotlivých tarifech. Obvykle má podstatná část zákazníků základní tarif.

Od začátku roku 2011 proběhlo na našem speedmeteru téměř milion měření, přičemž u více než tři čtvrtě milionu měření jsme byli schopni určit kraj, ze kterého se uživatel k Internetu připojil.

Pilsfree (průměrná rychlost: downstream 18,3 Mbit/s, upstream 12 Mbit/s)

Pilsfree není klasický ISP, ale občanské sdružení, které provozuje komunitní počítačovou síť v Plzni a okolí. Na rozdíl od ISP není jeho cílem profesionálně poskytovat Internet a standardní služby s tím související (instalace, servis, garance rychlosti připojení či dostupnosti apod.) Pilsfree tedy nenabízí jednotlivé tarify s konkrétními rychlostmi, ale za členský poplatek umožňuje uživatelům připojení k Internetu, ať už prostřednictvím bezdrátové technologie nebo optiky.

V současné době má více než 16 tisíc členů, kteří platí měsíční členský příspěvek ve výši 300 korun. Pilsfree je zakládajícím členem sdružení NFX, jehož cílem je propojení členských sítí jednotlivých občanských sdružení za účelem širokopásmové komunikace a vzájemných toků dat uživatelů těchto sítí.

Rio Media průměrná rychlost: downstream 18,1 Mbit/s, upstream 12,2 Mbit/s)

 Rio Media byla založena na začátku roku 2008, necelý rok a půl po prodeji společnosti Karneval Media do rukou UPC za 9 miliard korun.  Co mají ale společného Karneval Media s Rio Media? Personální provázanost. Mnoho lidí, kteří dříve pracovali pro Karneval Media, nyní pracuje pro Rio Media, včetně bývalého generálního ředitele Karneval Media Roberta H. Gardnera, který je nyní předsedou představenstva Rio Media.

Záhy po svém založení prokázala Rio Media akviziční apetit, když postupně skoupila několik lokálních ISP. Nejdříve v její síti uvízla firma F.C.A., významný provozovatel kabelových sítí ve více než dvou desítkách měst po celé republice. Následovaly Antény 2H+B a metropolitní síť Olomouc,  českolipská síť CL-NET a konečně severomoravská MATTES AD, poskytující služby pod názvem 802.cz. Díky akvizici klatovské firmy Antény 2H+B nabízí své služby ale i v Plzeňském kraji.

UPC (průměrná rychlost: downstream 12,2 Mbit/s, upstream 1,5 Mbit/s)

Kabelového operátora UPC není třeba dlouze představovat. Na českém trhu pod tímto názvem působí už více než jedenáct let, její předchůdce firma Cable Plus ale vznikla už začátkem roku 1991. 

Díky postupným akvizicím lokálních jsou její služby dostupné napříč městy po celém Česku. UPC je po Telefónice O2 druhým největším tuzemským provozovatelem telekomunikačních služeb.

GRAPE SC (průměrná rychlost: downstream 6,5 Mbit/s, upstream 1,5 Mbit/s)

Firma sice sídlí na pražském Václavském náměstí, provozuje ale bezdrátové sítě hlavně v Ústeckém kraji, konkrétně v okolí Loun, Žatce a Chomutova. Její bezdrátová síť pokrývá i některé lokality v Plzeňském kraji.

Telefónica O2 (průměrná rychlost: downstream 5,6 Mbit/s, upstream 0,8 Mbit/s)

Telefónika O2, bývalý Český Telecom, je všeobecně známá firma, která díky rozsáhlé telefonní síti může zpravidla nabídnout připojení k Internetu prostřednictvím technologie VDSL  všude tam, kde má své telefonní rozvody, tedy ve všech městech a většině vesnic. 

Firma v poslední době koupila několik lokálních WiFi a buduje vlastní optickou síť, na které plánovala ve větší míře nabízet služby koncovým uživatelům z řad domácností.

T-Mobile (průměrná rychlost: downstream 4,2 Mbit/s, upstream 0,4 Mbit/s)

T-Mobile, stejně jako konkurenční Telefónika poskytuje kromě mobilních služeb také připojení k Internetu prostřednictvím telefonních rozvodů. V minulosti odkoupil například odkoupil retailovou část Českých Radiokomunikací. T-Mobile přeprodává ADSL/VDSL připojení na platformě Telefóniky.

Coprosys (průměrná rychlost: downstream 3,5 Mbit/s, upstream 2,2 Mbit/s)

Společnost CoProSys byla založena v Chrudimi v roce 1992. Zpočátku se specializovala na dodávky informačních technologií, počítačových sítí a distribuci komponent pro datové sítě.

V současnosti jsou hlavní aktivity společnosti směřovány do vývoje a výroby mikrovlnných systémů. Kromě toho firma nabízí internetové a hlasové služby v Praze a dalších městech po celém Česku.

KL24

InetHome CZ (průměrná rychlost: downstream 3 Mbit/s, upstream 0,9 Mbit/s)

Společnost byla založena v roce 2004 a poskytuje internetovou konektivitu prostřednictvím bezdrátové sítě pracující v kmitočtovém pásmu 2,4 a 5,4 Ghz jak domácnostem, tak firmám. V témže roce začala nabízet připojení k Internetu v pražských Řepích. Postupně ale svou síť rozšiřovala do regionů. V Plzeňském kraji jsou její služby dostupné například v Plzni, Dobřanech, Kralovicích či Stříbře. 

V polovině loňského roku byla firma, respektive její část zabývající se poskytování služeb bezdrátového přístupu k Internetu, prodána společnosti Telefónica.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).