Hlavní navigace

Po vypnutí ČT 2 z Kleti deklaruje 56 procent diváků možnost příjmu digitálu

5. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

5. 12. 2008

UVNITŘ GRAF Po zářijovém vypnutí analogového vysílání programu ČT 2 z hlavního jihočeského vysílače Kleť, jde jej od 1. října na kanále 49 vystřídal veřejnoprávní digitální multiplex se všemi čtyřmi programy České televize, deklaruje možnost příjmu digitálního televizního vysílání 56 procent obyvatel Českobudějovicka. Vyplývá to z průzkumu společností Mediaresearch a STEM/MARK pro Asociaci televizních organizací (ATO), která je zadavatelem elektronického průzkumu sledovanosti televizí.

První fáze výzkumu, který má za cíl zjistit povědomí a informovanost o změně ve způsobu vysílání, možné obavy diváků a reakci domácností, probíhala v období 10 až 21 dnů po vypnutí analogové ČT 2 a spuštění multiplexu 1 z vysílače Kleť. Za největší pozitivum této změny uváděli respondenti nejčastěji větší programovou nabídku (24 procent odpovědí), vyšší kvalitu (19 procent odpovědí) a lepší příjem signálu a jeho kvalitu (10 procent odpovědí).

GRAF: Možnosti příjmu digitálního vysílání na Českobudějovicku (Zdroj: ATO – Mediaresearch, STEM/MARK, Digitalizace Českobudějovicko 11/2008)

Za největší negativa pak Českobudějovičtí považují náklady spojené s pořízením digitálního přijímače (27 procent odpovědí), absenci příjmu analogové ČT 2 (11 procent odpovědí) a technické problémy spojené s řešením této změny (5 procent odpovědí). Pro dvě pětiny domácností bylo zahájení DVB-T vysílání a vypnutí analogové ČT 2 podnětem pro přijetí určitých změn a to buď s předstihem, či těsně po datu provedených změn ve vysílání, sdělil Jan Mazal ze společnosti Mediaresearch.

cyber-obecný tip

Nejvíce domácností na Českobudějovicku přešlo po vypnutí analogové ČT 2 na zemský digitální příjem televize, a to 21 procent dotázaných. 15 procent si pořídilo set-top-box a 6 procent integrovaný digitální televizor. Na satelitní příjem digitální televize přešlo 13 procent respondentů, 8 procent přeladilo na jiný analogový vysílač. Výrazně menší množství domácností řešilo situaci pořízením přípojky kabelového operátora (3 procenta) či operátora IPTV služby (1 procento), dodal Mazal.

Přibližně 37 procent domácností v dotazované oblasti situaci řešit nemuselo (byly již s velkým předstihem vybaveny a o ČT 2 nepřišly) a dalších 21 procent v důsledku odkladu řešení digitálního příjmu až na pozdější dobu své televizní vybavenosti o stanici ČT 2 prozatím přišlo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.