Hlavní navigace

Počet telefonních automatů by mohl výrazně klesnout (doplněno)

Jiří Macich ml.

Počet veřejných telefonních automatů resp. telefonních budek v ulicích by mohl dosti klesnout. Český telekomunikační úřad chce totiž výrazně snížit počet těch, na jejichž provoz zároveň přispívá stát. Celkem Telefónica O2 provozuje 24 tisíc telefonních automatů a na provoz 9,5 tisíce z nich přispívá stát více než 100 miliony korun ročně. Ten počet je poměrně vysoký a my bychom rádi postupně počet snížili, cirka zhruba někdy kolem roku 2012, na úplné minimum, ne-li aby se přiblížil nule, uvedl…

Počet veřejných telefonních automatů resp. telefonních budek v ulicích by mohl dosti klesnout. Český telekomunikační úřad chce totiž výrazně snížit počet těch, na jejichž provoz zároveň přispívá stát. Celkem Telefónica O2 provozuje 24 tisíc telefonních automatů a na provoz 9,5 tisíce z nich přispívá stát více než 100 miliony korun ročně. Ten počet je poměrně vysoký a my bychom rádi postupně počet snížili, cirka zhruba někdy kolem roku 2012, na úplné minimum, ne-li aby se přiblížil nule, uvedl Pavel Dvořák, předseda ČTÚ. S omezováním počtu budek, na jejichž provoz přispívá Telefónice stát, by se mohlo začít příští rok.

S rozmachem mobilních telefonů zájem o služby telefonních budek klesá prakticky v celé Evropské unii – Českou republiku nevyjímaje. V nedávném průzkumu Eurobarometr pouze dvě procenta dotázaných uvedla, že z veřejného automatu volají alespoň jednou týdně. Naopak již více než tři čtvrtiny dotázaných obyvatel Evropské unie uvádějí, že telefonní budky a jiné veřejně přístupné telefony vůbec nepoužívají. Podle průzkumu agentury STEM/MARK z telefonní budky v České republice alespoň jednou měsíčně volají jen tři procenta dotázaných.

Content 2017 - tip Footshop

Z evropského výzkumu vyplynulo, že služeb telefonních budek využívají hlavně zákazníci mobilních operátorů, kterým se právě vybila baterie nebo nemají signál. Pravě dostupnost signálu mobilních sítí v obcích do 50 tisíc obyvatel poblíž veřejných telefonních automatů (VTA) chce ČTÚ prověřit a podle výsledku se hodlá zařídit. (Finanční noviny)

Doplnění (19:44) Případné rozhodnutí ČTÚ o úpravě počtu VTA zařazených do režimu univerzální služby pro nás samozřejmě bude důležitým podkladem pro jejich provoz a pro rozhodování o jejich počtu. Hlavním kritériem pro provozování VTA, které do univerzální služby nespadají je úroveň jejich využívání, uvedla pro Lupu Hana Hejsková z Telefóniky.

Našli jste v článku chybu?
16. 7. 2008 13:43
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Na infolince taky. Jen si pamatovat čísla příslušných infolinek (venkovní a ne např. *608)
15. 7. 2008 12:19
JOJO (neregistrovaný)
Ja bych budky nerušil je to tim že dnes rači lidi volají z mobilu ale já když volám domů tak jedině z budky je to přes volaci kartu telekonto zdarma v rámci tarifu tak proč toho nevužít Volání na mince je velmi drahé 15kč za minutu no fuj no atet na pevný linky to stojí 2kc po celý den to taky není moc levný ale je to rozhodně výhodnější než volat z mobilu ale ve mestě jsem dokonce videl i fronty na budky