Hlavní navigace

Počítač jako druhý televizor aneb jak sledovat televizi přes PC

6. 8. 2012
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Počítač může po dokoupení televizního tuneru fungovat jako druhý televizor a navíc zastat i funkci pokročilého rekordéru. Jak na to?

Jednou z možností, jak dostat do počítače televizní signál, je dokoupení LCD monitoru s integrovaným TV tunerem, který je tak de facto zároveň i televizorem. Pokročilejším řešením ovšem je dokoupení TV tuneru v podobě speciálního zařízení v podobě externího zařízení nejčastěji ve tvaru flash disku nebo rozšiřující karty. Pak lze televizní vysílání sledovat i při práci na počítači a nahrávat televizní pořady.

V tomto článku si mj. stručně představíme dva zajímavé DVB-T tunery a jedno zařízení pro nahrávání ze set-top-boxu např. k DVB-S nebo DVB-C službě. Dále se podíváme na možnosti aplikace Windows Media Center, její silné i slabé stránky a velmi zajímavou možnost kooperace s herní konzolí Xbox 360 v rámci domácí počítačové sítě.

LCD monitor s TV tunerem: sledování TV nezávisle na PC

Na trhu je dnes poměrně široká nabídka cenově dostupných LCD monitorů s integrovaným TV tunerem nejčastěji pro příjem digitálního pozemního vysílání (DVB-T), ale i satelitního digitálního vysílání (DVB-S), kterým nechybí ani CI slot. Televizní vysílání tak lze sledovat na obrazovce LCD monitoru, aniž by musel být počítač zapnutý. To znamená nižší spotřebu energie i absenci provozního hluku počítače při tomto způsobu sledování televize.

Nicméně LCD monitor s TV tunerem nabízí přinejlepším stejné možnosti jako klasický televizor. Obvykle je ale paleta funkcí chudší. Například na funkce tzv. chytré televize můžete u cenově dostupných LCD monitorů zapomenout. Navíc toto řešení neumožňuje samo o sobě nahrávat televizní vysílání na pevný disk počítače, ani pokud ten právě běží. Řešením by teoreticky mohlo být propojení LCD monitoru se střihovou kartou nebo jiným zařízením pro zpracování multimediálního obsahu z externího zdroje.


Foto: Samsung

LED monitor Samsung T22B300EW s DVB-T a DVB-S tunerem a CI slotem

Pak by šlo použít software dodaný ke střihové kartě (nebo některý z bezplatných programů podporujících zařízení pro zachytávání videa) k nahrávání televizního vysílání přes TV tuner v LCD monitoru. Jenže to je jen teorie. LCD monitorům s TV tunerem, s nimiž jsem se zatím měl možnost setkat (Samsung, LG, Philips) chybí výstup. Maximálně mají výstup pro audio za účelem připojení externích reproduktorů. Kompletní televizní signál z nich ale nedostanete.

TV tuner pro počítač: nahrávání pořadů a další funkce

Z hlediska nabízených funkcí je podstatně zajímavější dovybavení samotného počítače tunerem pro příjem digitálního televizního vysílání. Trhu vládnou DVB-T tunery, ale k mání jsou i tunery pro DVB-S nebo DVB-C, byť jde spíše o okrajová zařízení. TV tuner může mít různé podoby pro různé typy počítačů od klasických stolní přes nejrůznější přenosné (klasické notebooky, mini-notebooky a netbooky či nejmodernější ultrabooky).

Nejjednodušší instalaci, která nevyžaduje zásah odborníka a neklade vysoké nároky na technickou zdatnost uživatele, nabízejí externí tunery, které se připojují přes rozhraní USB 2.0. Dají se připojit prakticky k jakémukoliv počítači: jak stolnímu, tak přenosnému. Stačí volný port USB 2.0 nebo modernější USB 3.0, který je s USB 2.0 zpětně kompatibilní. Respektive spíše dva porty, protože řada externích tunerů pro USB 2.0 si nemusí vystačit s energií dodávanou jedním portem, takže mají rozdvojený kabel se dvěma konektory a vypomáhají si čerpáním energie z dalšího portu.

Právě z důvodů energetické spotřeby nelze doporučit instalovat TV tuner pro USB 2.0 přes prodlužovací kabel bez přídavného napájení nebo USB hub (rozbočovač) bez samostatného napájení přes adaptér z elektrické sítě. V těchto případech vznikají nejrůznější problémy od odmítnutí spustit zařízení kvůli překročení energetických možností po pády systému způsobené špatnou činností zařízení kvůli nedostatku energie.

TV tuner lze koupit také v podobě rozšiřující karty. Pro starší přenosné počítače jde o karty typu PCMCIA (PC Card), u novějších pak typu ExpressCard. Oba typy se zastrkují do patřičného slotu přenosného počítače, který je jím vybaven. Těch už ale na trhu moc není. Instalace je opět poměrně jednoduchá. Složitější je instalace TV tuneru jako interní rozšiřující karty do stolního počítače. Na trhu jsou karty jak pro starší rozhraní PCI, tak pro modernější PCI Express. Instalace těchto karet vyžaduje otevření počítačové skříně a jejich umístění do patřičného slotu na základní desce.

Laikům tento zásah osobně nedoporučuji provádět svépomocí. V počítačových skříních obecně není problém kvůli stísněnému prostoru omylem vytáhnout či povytáhnout nějaký kabel, aniž by si toho člověk všiml. To přitom může způsobit nefunkčnost počítače, se kterou si laik těžko poradí. Instalaci interních TV tunerů je lepší přenechat odbornému servisu nebo alespoň člověku, který se v počítačovém hardwaru dobře vyzná nejen teoreticky.

Rychlé tipy na několik zajímavých tunerů

Z aktuální nabídky na trhu mohu na základě vlastních zkušeností doporučit AVerTV Pilot H810. To je zástupce externích TV tunerů pro rozhraní USB 2.0. Lze jej jednoduše používat v kombinaci s přenosným i stolním počítačem. Podporuje DVB-T a příjem pozemního digitálního vysílání i ve vysokém rozlišení. Rozumí si jak s MPEG-2, tak s MPEG-4, takže je kompatibilní se všemi čtyřmi velkými českými multiplexy.


Foto: Aver Media

Externí DVB-T tuner AVerTV Pilot H810 pro USB 2.0

Ve výbavě zařízení Aver TV Pilot H810 je vedle podpory teletextu také tuner pro analogové televizní vysílání, který ale už v České republice nemá smysl. Hodit se naopak může tuner pro příjem rozhlasového FM vysílání a také vestavěná GPS navigace. Schopnosti svého (přenosného) počítače tak můžete obohatit nejen o možnost sledovat televizní vysílání, ale také o možnost satelitní navigace (po dokoupení navigačního softwaru).

Z interních TV tunerů pro stolní počítače mě osobně na aktuálním trhu nejvíce zaujal AVerTV Duo Hybrid PCI-E II. Má dva DVB-T tunery, což umožňuje při sledování jedné televizní stanice zároveň nahrávat pořad běžící na jiné televizní stanici. Případně lze nastavit nahrávání pořadů, které se překrývají. Dodaný software v tom případě zapojí oba tunery a nahraje oba pořady. Díky dvěma tunerům toto zařízení nabízí funkce PiP a PoP v pravém slova smyslu, žádné jejich podřadné náhražky.


Foto: Aver Media

Interní TV karta AVerTV Duo Hybrid PCI-E II se dvěma DVB-T tunery

Tuner podporuje MPEG-2 i MPEG-4, takže je také kompatibilní se všemi čtyřmi velkými českými multiplexy. Vedle vysílání ve vysokém rozlišení podporuje i 3D vysílání, ale této funkce zatím v České republice nevyužijete. Stejně tak si u nás nenajde uplatnění ani dvojice analogových televizních tunerů. Vhod ale může přijít FM tuner pro příjem rozhlasového vysílání.

Oba dva zmiňované tunery mají S-Video vstup a kompozitní vstup (RCA), takže je lze použít k nejrůznějším dalším účelům. Nabízí se nahrávání z DVB-C nebo DVB-S set-top-boxu, digitalizace záznamu z VHS kazet nebo pořizování nahrávek z herních konzol. Zapálení hráči rádi zaznamenávají své herní úspěchy a pak se s nimi chlubí například na YouTube a dalších službách pro sdílení videa.

Třetím zařízení, na které bych rád alespoň stručně upozornil, je AVerMedia DarkCrystal HD Capture Station. To není TV tuner, ale právě zařízení určené například pro záznam z herních konzol jako je Xbox 360 nebo PlayStation 3. Může ovšem také nahrávat pořady ze satelitního vysílání nebo kabelové televize po připojení k set-top-boxu.


Foto: Aver Media

AverMedia DarkCrystal HD Capture Station s podporou nahrávání ze set-top-boxů

Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby součástí balení nebyl IR Blaster. Na prodlužovacím kabelu je malý vysílač, který umí suplovat dálkové ovládání, takže v kombinaci s ovládacím softwarem je možné naplánovat na počítači nahrávání pořadu přes set-top-box s tím, že si AVerMedia DarkCrystal HD Capture automaticky set-top-box přepne na požadovaný kanál. Jistě také potěší, že podporuje záznam v HD kvalitě.

Se set-top-boxem jej lze propojit přes komponentní rozhraní (YPbPr s podporou HD obrazu) nebo klasické kompozitní rozhraní (RCA). Pokud tedy nemáte set-top-box s integrovaným diskem pro nahrávání nebo alespoň s podporou externích paměťových médií pro nahrávání, můžete díky tomuto zařízení k nahrávání televizních pořadů použít počítač, aniž byste dopředu museli navolit na set-top-boxu kanál, z něhož chcete nahrávat.

Nenechte se nalákat na miniaturní přenosné antény

Vraťme se ale ke klasickým TV tunerům s podporou DVB-T. Ty samozřejmě potřebují nějakým způsobem přijímat pozemně šířený signál. Výrobci lákají na vidinu snadného sledování televize kdekoliv a kdykoliv s využitím miniaturní přibalené antény. Jenže její využití není tak bezproblémové, jak slibují propagační materiály.

Je to stejné jako s pokojovými anténami. Veřejnosti při přechodu na digitální vysílání bylo slibováno, že příjem na pokojovou anténu bude samozřejmostí a digitální vysílání umožní sledovat televizi i při jízdě automobilem. Realita je ovšem mnohdy jiná. Pro stacionární příjem na pokojovou anténu, resp. miniaturní anténu dodanou k TV tuneru jsou nutné opravdu vzorové podmínky.

Potřebujete signál odpovídající kvality a musíte se vypořádat s jeho rušením. Příjem přes pokojovou anténu přitom může rušit jen pohyb osob po místnosti nebo běžící elektronika, což je u TV tuneru v počítači problém, protože právě počítač může být zdrojem rušení. Ne, že by příjem přes pokojovou anténu byl nemožný. Teoreticky a technicky možný samozřejmě je. Prakticky to s ním už ale nevypadá tak růžově. Alespoň ne všeobecně.


Foto: Aver Media

AVerTV Pilot H810 je jedním z TV tunerů dodávaných s nepříliš platnou anténou

Z praxe vím, že nezřídka nenajde TV tuner při použití dodané miniaturní antény žádný signál i v oblastech, které jsou jím velmi dobře pokryty. Pokud signál najde, tak nechvalně proslulé kostičkování by se takřka mohlo napsat mezi vlastnosti zařízení. Razím názor, že TV tuner je nelepší připojit přes adekvátní rozvody ke kvalitní anténě na střeše nebo za oknem ve vyšším patře. O anténách pro příjem pozemního digitálního vysílání je na DigiZone.cz speciál. Informace v něm uvedené jsou relevantní i pro počítačové TV tunery.

Windows Media Center: PC jako multimediální centrum

Ke každému TV tuneru je dodáván obslužný program přímo od výrobce (nebo vytvořený přímo pro něj). Nicméně kvalita těchto programů nebývá vždy uspokojivá. Pokud jde o tzv. uživatelský prožitek, tak doporučuji spíše sáhnout po aplikaci Windows Media Center, která je součástí vybraných edic operačních systémů Windows Vista a Windows 7. V případě Windows Vista jde o edice Home Premium a Ultimate.

U podstatně oblíbenějších Windows 7 jde o edice Home Premium, Professional a Ultimate. Aplikaci pro tyto systémy není možné zakoupit samostatně, takže edice bez Windows Media Center není možné dovybavit ani za příplatek. To umožní až nová Windows 8, která přijdou na trh letos v říjnu. Z jejich základní výbavy aplikace Windows Media Center vypadla a bude šířena samostatně.

Podle Microsoftu okruh uživatelů není zase tak velký, aby ospravedlňoval navýšení ceny systému o licenční poplatky za technologie v aplikací použité. Stejně tak Windows 8 nebudou podporovat přehrávání filmů z DVD a Blu-ray. Kodeky bude nutné zakoupit samostatně. Ale to odbíhám od tématu. Zpět k Windows Media Center z výbavy Windows Vista a Windows 7.

TV tunery kompatibilní s Windows Vista anebo Windows 7 jsou takřka automaticky zároveň kompatibilní s Windows Media Center. Tato aplikace obecně slouží k usnadnění přístupu k multimediálním funkcím počítače: od prohlížení fotek přes přehrávání videa po poslech hudby. Její nejsilnější disciplínou je ale obsluha TV tuneru a příjem televizního vysílání. Podporuje nejen DVS-T tunery, ale také DVB-S a DVB-C tunery. Najednou může spolupracovat s více zařízeními a počítá i s propojením se set-top-boxem.


Foto: Jiří Macich ml.

Windows Media Center – aplikace pro snadný přístup k multimediálním funkcím PC

Kromě sledování televizního vysílání lze počítač díky aplikaci Windows Media Center používat také jako digitální rekordér. Nahrávání je možné spustit kdykoliv ručně, ale většina uživatelů spíše ocení možnost jeho plánování díky integrovanému programovému průvodci. Ten data nečerpá z EPG, ale průběžně si televizní program (včetně podrobností o jednotlivých pořadech) stahuje přes Internet. Najednou lze nastavit nahrávání prakticky libovolného počtu pořadů. Omezeni jste jen kapacitou pevného disku.

Kromě klasického nahrávání je samozřejmostí funkce time-shift pro pozastavení živého televizního vysílání a pozdější přehrání zbytku pořadu ze záznamu. To dnes ale nikoho neohromí. Větší pozornost zřejmě vzbudí funkce pro automatické nahrávání seriálů. Stačí si zvolit, že si u požadovaného seriálu přejete nahrát všechny nové epizody, které budou v budoucnu vysílány. Windows Media Center se o zbytek postará plně automaticky.


Foto: Jiří Macich ml.

Automatické nahrávání nových epizod seriálu ve Windows Media Center

Není tedy nutné nastavovat nahrávání pro každou epizodu zvlášť a riskovat, že jednou zapomenete a přijdete o klíčové okamžiky ve svém oblíbeném seriálu. Seriáloví fandové, kteří ještě zůstávají věrní jejich sledování v televizi (a ne stahování z Internetu), zkrátka v aplikaci Windows Media Center najdou oporu. Pro zrealizování naplánovaného nahrávání navíc není potřeba nechávat počítač zapnutý.

Aplikace Windows Media Center jej umí probudit jak z režimu spánku, tak z hibernace. Počítač tedy můžete uvést do stavu hibernace, kdy neodebírá (takřka) žádnou energii, nicméně v okamžiku, kdy se blíží čas nahrávání, jej Windows Media Center z hibernace probere a včas spustí nahrávání.

Chytrá domácnost: Windows Media Center + Xbox 360

Velkým benefitem je úzká spolupráce mezi počítačem s TV tunerem a herní konzolí Xbox 360. Prostřednictvím domácí počítačové sítě můžete na konzoli Xbox 360 spustit aplikaci Windows Media Center z vašeho počítače. Objeví se na televizní obrazovce a vy si můžete přes Xbox 360 a domácí síť přehrávat například právě nahrané pořady.


Foto: archiv

Herní, resp. multimediální konzole Xbox 360 v nejnovější verzi

A nejen to. Můžete také nahrávání spouštět a plánovat a samozřejmě využívat všechny ostatní funkce aplikace Windows Media Center. Přes Xbox 360 je možné na televizní obrazovce sledovat film na Blu-ray médiu nacházejícím se v mechanice počítače. Nepotřebujete tak klasický Blu-ray přehrávač. Dále je možné na televizní obrazovce prohlížet fotky či domácí video uložené v počítači, ale i filmy stažené z internetu nebo přehrávat hudbu.

Windows Media Center lze přes Xbox 360 ovládat gamepadem, ale pohodlnější je to se samostatně prodávaným dálkovým ovladačem přímo od Microsoftu, výrobcem konzole. Pozor však na model, který si případně budete kupovat. V prodeji jsou dva. Nový černý model z nepochopitelných důvodů nemá tlačítko pro rychlé spuštění aplikace Windows Media Center. Ten naopak nechybí na původním bílém modelu, který je stále běžně k dostání a disponuje stylovým a praktickým zeleným podsvícením tlačítek.


Foto: Microsoft

Původní dálkový ovladač Microsoft Universal Media Remote pro Xbox 360
Windows Media Center láme vaz formát pro záznam videa

Pokud lze aplikaci Windows Media Center něco vyčíst, pak je to zejména formát využívaný pro záznam videa, tedy při nahrávání televizních pořadů. Windows Media Center používá vlastní formáty WTV nebo DVR-MS (záleží na verzi aplikace), které mají řadu nevýhod. Tou hlavní je, že video v těchto formátech zabere na pevném disku opravdu hodně místa. Třeba jedna epizoda sitcomu standardní délky cca 20 minut v běžném rozlišení zabere hravě 1 GB místa na pevném disku.

Dále je tu velmi omezená podpora v jiných softwarových přehrávačích. To by nebyl až takový problém, ale omezená podpora ze strany programu pro zpracování videa už ano. Nelze si totiž jednoduše vystříhat z pořadu reklamy a vypálit si ho třeba na DVD nebo Blu-ray médium. Zapomenout můžete na podporu formátů aplikace Windows Media Center ze strany dalších zařízení (jako jsou nejrůznější DLNA přehrávače či televizory s integrovanou podporou DLNA).

Pokud nemáte na pevném disku místa nazbyt anebo vyžadujete kompatibilitu s jiným softwarem a hardwarem, tak je lepší se vrátit k softwaru dodanému k TV tuneru. Programy přibalené k výše doporučovaným TV tunerům od společnosti AVerMedia podporují záznam videa do všeobecně dobře podporovaných formátů MPEG-2 a MPEG-4/H.264 a patří k těm lepším, které jsou k TV tunerům dodávané.

Kdy za počítač platit televizní poplatek?

Je to velmi jednoduché: za počítač bez TV tuneru se televizní poplatek neplatí nikdy. Bez debat. A to i přesto, že lze například vysílání České televize sledovat přes Internet. Snahy otevřít otázku zatížit poplatkem i počítače s přístupem k Internetu se v minulosti setkaly s obrovským odporem veřejnosti. Zejména firem.

Za počítač s TV tunerem je však nutné televizní poplatek platit, a nejen ten. Povinné je platit i rozhlasový poplatek, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé: DVB-T tunery jsou schopné příjmu rozhlasového vysílání. Za druhé: drtivá většina TV tunerů je kombinovaná s FM tunerem. Jedná se tedy hned dvakrát o zařízení způsobilé příjmu rozhlasového vysílání.

cif - debata 2

Pamatujte, že nehraje roli, jestli dané zařízení nebo jeho funkci používáte. Rozhodující je, že ho vlastníte. Už to z vás dělá plátce poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Naštěstí domácnosti platí televizní a rozhlasový poplatek jen jednou nehledě na počet zařízení způsobilých příjmu televizního a rozhlasového vysílání. Můžete mít doma vedle sebe vyskládáno třeba sto televizorů, ale televizní poplatek platíte jen za jeden.

Poplatek za každé zařízení však musí hradit firmy (proto tak vehementně protestovaly proti uvalení povinnosti platit poplatek i na počítače s přístupem k Internetu), takže na to pozor. A nejen při pořizování TV tuneru k firemnímu počítači. Na povinnost platit poplatek za každé zařízení musí podnikatelé pamatovat i při nákupu mobilních telefonů.

Sledujete televizi přes počítač?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).