Hlavní navigace

Počítače s Windows 7 pro domácnosti se mají přestat prodávat na podzim

Jiří Macich ml.

Microsoft na druhý pokus stanovil datum, kdy se mají přestat prodávat počítače s předinstalovanými Windows 7 pro domácnosti. O firemních edicích ještě rozhodnuto nebylo.

Zatímco Windows 8 a Windows 8.1 se příliš nedaří, předchozí Windows 7 své prodejní rekordy nadále zvyšují. Někteří výrobci počítačů se staronově zaměřili na Windows 7 a propagaci zařízení s tímto systémem. V menším se tak opakuje situace z éry Windows Vista, kdy výrobci sahali zpět po osvědčených Windows XP.

Microsoft však údajně již s konečnou platností zveřejnil termín, kdy ukončí prodej Windows 7 OEM v edicích pro domácí, resp. nefiremní, využití. Klíčovým datem je 31. říjen 2014. Po tomto datu nebudou dostupná Windows 7 OEM v edicích Home Basic, Home Premium a Ultimate. Prodeje přes OEM kanál přitom bývají zpravidla nejsilnější.

Na počítačích s předinstalovanými Windows 7 se nejvíce objevuje edice Home Premium. Nižší edice Home Basic byla tentokrát určena jen pro méně rozvinuté trhy, takže třeba na ten český vůbec není dodávána. Nejvyšší a nejdražší maloobchodně dostupná edice Ultimate se v rámci OEM kanálu tolik neprodává, ale o to větší zájem je o ní mezi počítačovými piráty.

Marcom

Loni Microsoft zveřejnil informaci, podle níž prodej těchto edic Windows 7 OEM měl být ukončen zároveň s uvedením Windows 8.1, ale později tuto zprávu dementoval s tím, že šlo o chybný údaj. Předcházely mu však velmi negativní a emotivní reakce nejen z řad zákazníků, ale také výrobců a prodejců počítačů.

Stále není známo, kdy bude ukončen prodej Windows OEM v edicích s firemním zaměřením. Microsoft musí podle svých vlastních podmínek trh upozornit rok předem. Teoreticky tak minimálně do konce února 2015 bude možné prodávat počítače s Windows 7 v edici Professional či Enterprise. Ty dosud dodává například Lenovo, Hewlett-Packard či Dell.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2014 8:31
Ivo (neregistrovaný)

MS už od dob Win 95/98 evidentně přepálil rychlost uvádění nových verzí. Je z toho cítit křečovitá snaha ukecat zákazníky, že "už" je ta jejich verze zastaralá a že "už" zase musí zaplatit za verzi novou. Kdyby ve skutečnosti v klidu a s rozvahou postupně připravili jen WinXP + Win7 a odpustili si další hektické WinME, Win200, Visty a Win8, tak by se na ně zákazníci dívali pozitivněji.

27. 2. 2014 7:18
VfB (neregistrovaný)

MS se snaží oživit softwarovou warezovou scénu, která díky Linuxu stále klesá.