Hlavní navigace

Windows 8 se prodalo 200 milionů licencí, podle analytiků jde o neúspěch

Jiří Macich ml.

Přestože 200 milionů prodaných licencí nezahrnuje licenční balíky dodané firmám, analytici hovoří o špatných výsledcích prodeje. Prý nastal čas přeorientovat se na Windows 9.

Microsoft zveřejnil informaci, že prodeje Windows 8 a Windows 8.1 dosáhly hranice 200 milionů licencí. Tato cifra zahrnuje licence dodané výrobcům počítačů, retailové licence a licence pro upgrade včetně těch, které Microsoft prodával po uvedení Windows 8 za velmi výhodných podmínek. Započítány naopak nejsou balíky licencí prodané do firemní sféry.

Starší Windows 7 si každopádně nadále drží všechny své prodejní rekordy. Licencí historicky nejúspěšnějšího systému se již za první rok po uvedení na trh prodalo cca 240 milionů. Nástupnický systém k dosažení mety 200 milionů prodaných licencí potřeboval 15 měsíců a jednu zásadní aktualizaci v podobě Windows 8.1.

Microsoft se hájí, že čísla jsou nesrovnatelná kvůli zcela jiné situaci na trhu osobních počítačů. Analytici ale kontrují, že za propadem zájmu o klasické počítače jsou právě Windows 8. Navíc systém měl ambice prorazit na rostoucím trhu tabletů, kde si ale naopak svou pozici upevňuje Google a jeho systém Android.

Content 2017 - tip Footshop

Redmondští odmítli komentovat tržní úspěšnost Windows RT.  Dokonce neprozradili ani to, jestli prodeje Windows RT přiřazuje k prodejům Windows 8. Je to ale pravděpodobné, protože při několika příležitostech Microsoft o Windows RT hovořil jako o edici Windows 8.

Podle analytiků jsou prodejní výsledky špatné. Ve Windows 8.1 uvedených loni na podzim ani s vidinou jejich jarní aktualizace již nespatřují příležitost k růstu. Prý nastal čas na Windows 9. O těch se již čile spekuluje s tím, že kontroverzní prostředí Metro (Modern UI) bude k dispozici jen pro dotykově ovladatelná zařízení, zejména počítačové tablety a konvertibilní ultrabooky.

Našli jste v článku chybu?
25. 2. 2014 15:32
honza (neregistrovaný)

windows 8 to je hruza a po aktualizaci jeste horsi, jsem si uz pekne udelal nabidku jako ve win7 a zbavil se metra jak to slo a po aktualizaci na 8.1 tam mam odporny ctverecek co mi tam prekazi, na to nemam nervy. Aktualizace na 8.1 porad skakala pres monitor az jsem se nas*ral a nahral ji a tusil jsem proc to nedelat. Zlate win7, vista nebo xp, skoda ze je vyrobci pc nepodporuji, na notasu mi s win7 nejde wifi :( Navic plno programu na 8 vypovedelo sluzbu a nabidky jsou schovane abych musel zas…

25. 2. 2014 15:48
jiný Honza (neregistrovaný)

Jo, jo. Windowsama se utěšuju, když nadávám na změny v mainstreamových GUI na Linuxu za poslední roky. Vždycky potěší, když je na tom někdo ještě hůř :-)