Hlavní navigace

Windows 8.1 se na jaře dočkají aktualizace, co přinese nového?

6. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kontroverzní Metro zatím Microsoft neponechá výhradně tabletovým počítačům, ale dál pracuje na jeho konvergenci s desktopovým prostředím. Jaké ústupky kritikům chystá tentokrát?

Teprve loni koncem října vyšla aktuální Windows 8.1, ovšem už na letošní jaro se chystá jejich nemalá aktualizace označovaná jako General Distribution Release 1 (GDR 1). Na Internet unikl vývojový build, který prozrazuje, jakým směrem se dál rozvoj Windows 8.1 bude ubírat. Kontroverzní „Metro“ zůstává na svém místě, ovšem s nejednou změnou.

Na domovskou obrazovku Start přibyla do horního pravého rohu dvě nová tlačítka. Jedno slouží k vyhledávání a druhé k vypnutí počítače. Konečně! Doposud bylo tlačítko vypnutí počítače nepochopitelně ukryto v pravém postranním panelu v sekci s nastavením (a update na 8.1 tuto možnost doplnila také do „tlačítka Start“ v levém dolním rohu). Doplněny byly také dlaždice pro otevření složek Dokumenty a Obrázky v desktopovém prostředí.

Metro nově podporuje klasické kontextové nabídky otevírané pravým tlačítkem myši. Dotykové aplikace nyní umožňují vyvolání nové lišty u horní strany displeje. Svým způsobem supluje titulkový pruh okna, protože obsahuje název aplikace a tlačítko se symbolem křížku pro její zavření. Dotykové aplikace lze nově připínat na hlavní panel desktopového prostředí.

Volitelně se pak na hlavním panelu může objevovat mix veškerého spuštěného softwaru včetně dotykových aplikací. Patřičná volba je součástí nastavení hlavního panelu. Doposud byl hlavní panel hájemstvím desktopového softwaru. Dotykové aplikace měly svůj vlastní levý postranní panel. Teď lze vše soustředit na jedno místo.

ebf - tip do článku - debata

Dle očekávání stále není podporován běh dotykových aplikací v okně. Prozatím jde o doménu nezávislých utilit jako je ModernMix. Naopak navzdory očekávání se ve výchozím nastavení uživatelé po přihlášení rovnou nedostanou na plochu namísto do dotykového prostředí. Skok rovnou na plochu lze ale již nyní nastavit v možnostech hlavního panelu.

O něco viditelnější je integrovaný SkyDrive (resp. budoucí OneDrive), který v oznamovací oblasti na hlavním panelu vedle hodin zobrazuje svou ikonku známou již ze samostatné synchronizační utility tohoto cloudového úložiště pro Windows Vista a vyšší. Tolik k novinkám, které lze zaznamenat po krátké uživatelské zkušenosti.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).