Hlavní navigace

Pod Lupou: Filmové weby

19. 6. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Návštěvník tuzemských kinosálů si může na českém Internetu vybrat z nabídky několika virtuálních filmových magazínů. V rámci nové rubriky "Pod Lupou" jsme pro vás připravili srovnání několika z nich. Nebudeme hodnotit odbornou úroveň recenzí, ale soustředíme se spíše na to, jak rychle se čtenář na filmovém webu zorientuje a jaký typ informací je mu servírován.

FilmWEB (www.filmweb.cz)

643

Díky své vizáži tento web nezapře příbuzenský vztah s magazínem Svět namodro. Grafika může být také to první, co vás od čtení FilmWEBu odradí, neboť absence prakticky jakýchkoli grafických prvků na přehlednosti nepřidá a čtení textu napsaného poměrně velkým bezpatkovým písmem není dvakrát příjemné (v dalších úrovních webu již písmo naštěstí není tak veliké). Na nepřehlednosti má kromě grafiky svůj podíl i jistý chaos ve struktuře webu, neboť v rubrice Film a Televize najdete upozornění, že svět filmu a televize získal svůj vlastní web s adresou http://www.filmweb.cz, díky čemuž tak dochází ke kuriózní situaci, kdy magazín odkazuje vlastně sám na sebe. Na serióznosti též nepřidá, dozvíte-li se po kliknutí na odkaz Soutěže, že jste možnost vyhrát nějakou z cen promeškali asi o dva roky, neboť poslední soutěž se zde konala v roce 2000. Podobná situace je též v rubrice Tržby. Filmový fanda se zato na tomto webu může dosyta vyřádit hlasováním v různých anketách, které zde mají dokonce samostatnou rubriku. Na FilmWEBu najdete samozřejmě i podstatnější témata, jakými jsou recenze filmových novinek, tipy na televizní filmy či nové videokazety, ale mnozí čtenáři nakonec stejně z webu odejdou kvůli již zmiňované nepřehlednosti. Kupříkladu titulek článku odlišený od textu anotace pouze barvou (a navíc doslova přilepený na jednom řádku k anotaci) se opravdu jen tak někde nevidí. Čtenář je pak nakonec rád, že ho z nudy vytrhnou alespoň malé obrázky z recenzovaných fil­mů.

FilmPub (www.filmpub.cz)

644

Nahlédnutím do rodokmenu tohoto magazínu zjistíte, že se jedná o nepřímého následníka dnes již zaniklého serveru FilmNet, jehož archív FilmPub obsahuje. Vloni v září FilmPub přešel pod křídla portálu Atlas. A stejně jako je grafická podoba Atlasu propracovanější než tvář portálu Quick, také FilmPub vypadá lépe než výše zmíněný FilmWEB. Na celé čáře vyhrává FilmPub i co se týče obsahu, neboť kromě obvyklých rubrik naplněných články o filmových premiérách či novinkách na trhu videokazet zde najdete i odkaz Portréty a profily, díky kterému se dozvíte více o životní dráze herců. V poslední době tu byly uveřejněny například profily Kevina Spaceyho, Gary Sinise či Samuela L. Jacksona. V čase předávání letošních Oscarů jste si na tomto webu mohli přečíst exkluzivní reportáže z této události, ale své místo v rubrice Výroční ceny mají i reportáže z tuzemských festivalů. Progresivně působí rubrika DVD Novinky, ve které zjistíte, že to s nabídkou filmů na tomto druhu nosiče není tak špatné. Filmový fanoušek prahnoucí po mnoha dalších informacích z některého filmu by neměl minout rubriku Databáze filmů, ve které lze listovat kliknutím na počáteční písmena filmů, ale využít lze i fulltextového prohledávání databáze. U každého filmu pak nechybí odkazy na případné články o něm, základní informace o filmu (rok výroby, minutáž, režie, kamera apod.), odkazy na oficiální stránky filmu nebo je nabídnuta možnost stáhnutí traileru. Bohužel jaksi nefunguje odkaz lákající k nákupu VHS kazety s filmem.

Objektivně.cz (www.objektiv­ne.cz)

645

Jedná se o nejmladší z filmových webů uvedených v tomto článku, neboť ho internetoví uživatelé dostali pod stromeček o loňských Vánocích. Jeho obsah je určen pro rekreační návštěvníky kin, kteří se pro návštěvu filmového představení rozhodují především podle reklamních upoutávek či žebříčků návštěvnosti. Z tohoto důvodu zde nenajdete příliš mnoho rubrik; dají se dokonce spočítat na prstech jedné ruky. Pro uspokojení potřeb výše zmíněného filmového diváka však naprosto postačí články zařazené do rubrik Kinopremiéry, Video, DVD, Preview a Ostatní. Vše podstatné ostatně najde přímo na titulní stránce a navíc v příjemném grafickém balení. Uvážíme-li, kolik lidí se na tvorbě tohoto magazínu podílí (viz tabulka na konci článku), nezbývá než držet oběma tvůrcům webu palce, aby jim nadšení ještě dlouho vydrželo.

Cinema (cinema.burda.cz)

646

Internetová výkladní skříň známého filmového časopisu Cinema se v současné době potýká s jistým rozdvojením osobnosti. Ještě před několika měsíci se čtenáři virtuální podoby tohoto časopisu setkávali výhradně na adrese www.cinema.cz, ale změnou vydavatele byla oficiální prezentace přesunuta na adresu cinema.burda.cz. Došlo tak k situaci, kdy na původní adrese najdete funkční archív filmů, ale zase byste zde marně pátrali po recenzích nových filmů. Na dnešní oficiální adrese se zase naopak pravidelně objevují recenze, ale nefunkční zůstává archív. V každém případě se ale vlastně nejedná o filmový magazín ve smyslu výše uvedených webů, neboť na webu Cinemy nenajdete žádné původní materiály. Filmové recenze, jež tvoří podstatnou část obsahu, jsou totiž přejímány z tištěné verze stejnojmenného časopisu. Jedinou přidanou hodnotou je zde hlasování registrovaných uživatelů, díky kterému můžete porovnat hodnocení filmu profesionálních recenzentů s hodnocením diváckým.

název

FilmWEB

FilmPub

Objektivně.cz

Cinema

adresa

filmweb.cz

filmpub.cz

objektivne.cz

cinema.burda.cz

provozovatel

Quick.cz

Atlas.cz

Bohumil Polesný

časopis Cinema

rok vzniku

2000

2001

2001

1997

návštěvnost*

912

1029

168

110

počet lidí v týmu

10

9

2

1

redakční hodnocení

2/5

4/5

3/5

4/5

* průměrný počet sessions za den (zdroj: Navrcholu.cz, květen 2002)

KL24

Resumé

Patříte-li mezi „většinového“ diváka vyhledávajícího především velké americké spektákly, přijde vám vhod návštěva webu Objektivně.cz, toužíte-li po odborném hodnocení filmu z pera renomovaných recenzentů, navštivte server Cinema. Chcete-li dostat spoustu doprovodných informací ze světa filmu, pak zamiřte na FilmPub a jste-li dobrodružnější povahy a nezáleží vám příliš na obalu, mohli byste být spokojeni na FilmWEBu.

Který filmový web navštěvujete nejčastěji?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje jako soukromý projektant ve sdružení EnergoPro Projekční kancelář, aktivně se zajímá o webový obsah a stále bloguje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).