Hlavní navigace

Poděkujte Internetovým poskytovatelům!

18. 2. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Reakce Internetových médií na pondělní mimořádnou tiskovou konferenci poskytovatelů a jejich prohlášení o bojkotu tarifu Internet 99 nebyla právě pozitivní. Čistou radost z něj vyjádřil málokdo, většina se omezila na konstatování faktu a mírnou kritiku. Komentář připojuje Hynek Med.

Reakce Internetových médií na pondělní mimořádnou tiskovou konferenci poskytovatelů a jejich prohlášení o bojkotu tarifu Internet 99 nebyla právě pozitivní. Čistou radost z něj vyjádřil málokdo, většina se omezila na konstatování faktu a mírnou kritiku.

ISP je ale třeba každopádně poděkovat, že se, jakkoliv možná pozdě, vrhli na tenký led konfrontace s SPT Telecom. Dobré vztahy s SPT Telecom jsou totiž pro poskytovatele důležité, SPT je stále důležitým (i když už nikoliv jediným) dodavatelem jejich komunikační infrastruktury a pouze na jeho ochotě ještě nedávno záleželo, jak rychle bude příslušná pevná linka nainstalovaná a zda vůbec (pokud ovšem ona linka nekončila u samotného Telecomu, v takovém případě rychlost a ochota Telecomu výrazně stoupla). Telecom rovněž velmi tlačí ISP k používání drahých digitálních okruhů, a několikrát levnější „ostnatý drát“ (čtyřdrátová pevná linka, na kterou provideři nasazují basebandové modemy, čímž dosahují skoro stejné kapacity jako na digitální lince za mnohem menší měsíční náklady) zavádí pro datovou komunikaci jen velmi neochotně. Toto vše se nyní může ještě zhoršit, i přes konkurenci Telecomu v oblasti datových okruhů.

Tak jako Internet proti monopolu, vedený velkými poskytovateli obsahu, kteří riskovali ztrátu jednoho ze svých největších zdrojů příjmů z reklamy (SPT Telecom je jedním z největších inzerentů na českém Internetu), poskytovatelé nyní riskují nepřátelství jednoho z jejich nejdůležitějších partnerů.

Kromě toho, drahé telefonní poplatky jsou pro ISP zabývající se komutovaným připojením vlastně výhodné – při malém měsíčním paušálním poplatku za připojení snižují vysoké poplatky za telefon vytížení modemů a zahraničních linek poskytovatele a tím „optimalizují“ jejich náklady (co může být lepšího než mnoho uživatelů platících měsíční poplatek, ale připojujících se velmi málo, takže není nutné rozšiřovat infrastrukturu?).

Zkrátka, snaha poskytovatelů zvýhodnit tarif Internet 99, i když byla odstartována jejich vlastními problémy s SPT Telecom (odmítnutí Telecomu dodat slíbené řešení nových linek, nevyžadující zdvojení infrastruktury), je chvályhodná, stejně jako jejich téměř dokonalá jednota – za neúčastí IBM bych spíše viděl složitou organizační strukturu nadnárodní velkofirmy, než dodávky výpočetní techniky pro SPT Telecom, jak naznačuje Patrik Zandl na Mobil serveru. Ostatně nevím, kde se bere ta všeobecná tendence vidět za vším nějakou konspiraci a sledování vlastních partikulárních zájmů (viz výpady proti Velké trojce v dobách Bojkotu), jsem zvědav, kdo první vyčte velkým serverům (někdejším vůdcům kampaně Internet proti Monopolu) nynější reklamy SPT Telecomu na připojení tarifem Internet 99 u Internet Online…

Kromě ISP by na SPT Telecom mohla ve věci zvýhodnění komutovaného připojení k Internetu tlačit i vláda (majoritní akcionář SPT Telecom), proklamující svou podporu Internetu, v čemž nás utvrzuje zpráva ČTK z 10.února:

PRAHA Za klíčovou oblast rozvoje společnosti a ekonomiky v dalším desetiletí označil ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám Internet. Jak ministr uvedl při zahájení druhého ročníku konference Enterprise Internet Strategy Forum99 (EISF), bez zvládnutí informačních technologií včetně Internetu není možné společnost ani ekonomiku rozvíjet a je tedy klíčové se na tyto otázky soustředit.

MM socky3

Tak doufejme, že se pan ministr soustředit dokáže. Prokázat by to mohl právě nyní.


Starší, související články:

Autor článku

Autor je odborníkem na chřástala polního a Internet.