Hlavní navigace

Podezřelé e-shopy ve velkém? Značka PUMA a stopy vedoucí do Číny

27. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Řada podobně vypadajících elektronických obchodů se značkovým zbožím společnosti PUMA má mnoho společných rysů. A těžko říct, jak dopadnete, když zkusíte něco koupit.

Pokud si prohlédnete www.pumabotyoutlet.com, budete mít na první pohled skvělý pocit. Značkové zboží PUMA se slevou i přes šedesát procent ceny.  Ceny v korunách, spousty ikonek o bezpečném SSL nákupu, karetních společností, Paypalu, FedExu, UPS. Ale také pouze kontaktní formulář (ve kterém najdete „webmaster: Ryska Jaroslav“), žádné obchodní podmínky a dodací podmínky v angličtině (a o ničem). U domény zjistíte, že patří komusi v Číně jménem Wang You. A je asi vcelku pochopitelné, že se s nějakými těmi zákonnými požadavky z Česka zdržovat nebude.

Ještě nedávno existoval podobný „e-shop“ i na www.puma-czech.com, ale aktuálně tam najdete pouze záplavu reklam od Googlu. Doména samotná je samozřejmě také registrovaná kýmsi v Číně.

Na www.botypuma.com e-shop najdete. Tak trochu jako podle kopíráku, pouze zde jsou slevy pouze přes třicet procent. Ale najdete zde známou sadu ikonek, anglické dodací podmínky, chybějící obchodní podmínky a samozřejmě chybějící kontakt. A také onoho „Jaroslava Rysku“. Je asi vcelku jasné, že tady jde o další prakticky automaticky vygenerovaný e-shop.

A do třetice další obchod. Na www.pumabotyczech.net a opět totožné průvodní prvky. Ikonky, pouze anglické dodací podmínky, žádné obchodní podmínky, žádný kontakt, sleva tentokrát 33 procent. A nechybí ani „webmaster: Ryska Jaroslav“.

Webmaster Ryska Jaroslav

U Jaroslava Rysky je vhodné se na chvíli zastavit. Je totiž k nalezení i na dalších „obchodech“. Nebo lépe řečeno, byl k nalezení. Některé z těchto obchodů už neexistují.

Například – www.monclerbundy.net (už neexistuje), www.monclerceska.com, www.vestamoncler.com, www.monclerbundy.eu, zjevně  patřící ke stejnému schématu, jako několik předchozích „e-shopů“ lapajících ty, co chtějí Pumu. Ale také třeba na e-piercing.ic.cz, kde už žádná souvislost s podivným čínským generátorem e-shopů neexistuje.

Kde se vlastně vzal u čínských podivných e-shopů Jaroslav Ryska? Odpověď je prostá  – přišel tam, podle všeho, z defaultní instalace software ZenCart. Právě tam je totiž uvedený. A kdo by se zabýval nějakým přizpůsobováním, když tyhle e-shopy prostě jsou automaticky generované. A vznikají a zanikají podle potřeby.

Jak dopadnete když se zajímáte o reklamace?

Zajímavé může například být pokusit se zjistit, jaké tedy vlastně tyto „obchody“ mají podmínky, či jak vyřizují reklamace. Jediné co se dozvíte, je, že byste měli zaplatit bankovním převodem nebo přes Western Union a získat tak 10% slevu. A pokud by vám snad zboží nesedlo, můžete ho prý vrátit na výměnu nebo pro vrácení peněz.

ebf - partner 1

---------- Původní zpráva ----------
Od: trademanjim <
trademanjim@gmail.com>
Datum: 3. 5. 2013
Předmět: Re: Zpráva z 
www.pumabotyczech.net 
Dear Peter,
Personally,we suggest you to pay by bank transfer or western union,you can enjoy 10% discount,and if the size don't suit you or you don't satisfied with the items,you can return the items for refund or exchange. Is that OK for you?
 
Best regards,
Elaine.

Nakoupit či nenakoupit?

Můžete na něčem „takovém“ bezpečně nakoupit? Jednoznačnou odpověď získáte pouze v okamžiku, kdy něco takového zkusíte. APEK či Heuréka v tomto případě nepomohou, provozovatelem je kdosi v Číně, těžko říct zda vůbec existuje tak, jak se prezentuje. České právo ho samozřejmě nijak nezajímá. A jakkoliv může skutečně zboží dodávat, množství „vygenerovaných“ e-shopů a další, které se objevují a mizí, na nic reálného nevypadají. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).