Hlavní navigace

Podívejte se, jak se změny Českého rozhlasu dotkly jednotlivých digitálních služeb

1. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pozemní vysílání, satelitní distribuce i digitální rozhlas. Všech těchto platforem se dotknuly změny, které na 1. března 2013 přichystal Český rozhlas. Přinášíme jejich přehled.

Český rozhlas ukončil k 28. únoru 2013 existenci hned tří svých okruhů – Českého rozhlasu Rádio Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. To se pochopitelně promítlo do všech digitálních platforem, kde byly tyto stanice šířeny. Místo nich se na jejich místě, případně nových pozicích, objevily nové okruhy ČRo Rádio Plus, ČRo Jazz a ČRo Rádio Junior. Podívali jsme se konkrétně na následující služby – satelitní operátoři CS Link/Skylink, pozemní digitální televize (DVB-T) a digitální rozhlas (DAB).

MMF24

K TÉMATU: Za zánik Rádia Česko, Leonarda a ČRo 6 si může sám rozhlas, brání se vysílací rada

Změny v jednotlivých platformách jsou následující:

  • Pozemní digitální televize (DVB-T): Programová pozice, která byla obsazena stanicemi ČRo Rádio Česko a ČRo 6 byla přejmenována na CRo Plus/Jazz. Zároveň došlo k navýšení datového toku o necelých 100 kbps. Původní hodnota byla 96 kbps (vyhovující pro mluvené slovo), nyní se pohybuje okolo 190 až 191 kbps (hudba). Na pozici po ČRo Leonardo se objevilo Rádio Junior, 158–160 kbps.
  • Satelitní služby CS Link/Skylink - Všechny programové pozice nesou slovní označení. Programovou pozici CRo 2+6/CRo 7 obsadilo nově CRo Plus/Jazz a na místě ČRo Leonarda se objevilo Rádio Junior. Pozici CRo Radio Cesko/CRo 6 obsadila dvojici CRo Dvojka/Plus. S převodem licence společnosti BBC Radiocom z Českého rozhlasu na Lagardère Active ČR došlo ke změně frekvence programové pozice BBC CZ. Ta ukončila vysílání v balíku na frekvenci 12525/V a přesunula se na frekvenci 12070/H.
  • Digitální rozhlas (DAB): Programová pozice po ČRo Rádio Česko byla odpojena, Rádio Junior se objevilo na nové pozici. Místo po ČRo Leonardo zaplnila dvojice ČRo Rádio Plus/ČRo Jazz. Vysílá se v kvalitě zvuku 72 kbps (DAB+) a v Radiotextu je uvedeno: Hezky poslech nove stanice. Zároveň došlo k přejmenování pozic označených čísel na slovní – například CRo Radiozurnal, CRo Dvojka, CRo Vltava.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).