Hlavní navigace

Podpora digitalizaci na Slovensku? Až 8,9 miliardy korun

30. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 11. 2007

Přechod na zemské digitální vysílání na Slovensku může počítat s příspěvky z veřejných zdrojů až ve výši 8,9 miliard slovenských korun. Informuje o tom server Digimedia.sk s tím, že tato částka obsahuje prostředky ze státního rozpočtu, koncesionářských poplatků Slovenské televize, evropských fondů, Recyklačního a Enviromentální­ho fondu.

Sumu vypočítalo slovenské ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací. Celý systém financování přechodu na DVB-T (včetně vstupu soukromého sektoru) by měl mít podle předloženého materiálu podobu PPP projektu. Návrh definuje jednotlivé dotčené subjekty, které by měly získat státní podporu a odhaduje jejich výšku, uvádí Digimedia.sk.

Podporu mají získat současné analogové televize na pokrytí nákladů spojených se souběžným analogovým a digitálním vysíláním (celkem má jít podle návrhu ministerstva o 190 milionů Sk), přičemž tento souběh by neměl trvat déle než šest měsíců. Další podporu mají získat provozovatelé vysílačů na likvidaci analogových vysílacích systémů (cca 180 milionů Sk).

ICTZ23

Ministerstvo rovněž počítá s tím, že veřejnoprávní STV bude muset dokrýt 20 procent území signálem svých programů. Kvůli členitosti terénu resort navrhuje satelitní vysílání, přičemž každá domácnost odkázaná na tento typ příjmu digitální televize by dostala dotaci ve výši 4 500 Sk. Částku by jim televize kompenzovala tím způsobem, že by je na 45 měsíců oprostila od placení koncesionářských poplatků. V praxi to znamená, že by STV do vybavení domácností digitálními přijímači nepřímo vložila 1,7 miliardy korun.

Server Digimedia.sk ale upozorňuje, že tyto peníze by mohly přijít také z Operačního programu Informatizace společnosti, což by znamenalo, že na příspěvek 4 500 Sk mohly dostat všechny domácnosti na Slovensku. Pak by se celková dotace vyšplhala až na 8,5 miliardy korun.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.