Hlavní navigace

Falešné antiviry: podvodníci své oběti oslovují i telefonicky

12. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tzv. falešné antiviry už nejsou žádnou novinkou, ale s nimi spojené podvody využívají i některé novější triky. Na novou metodu podvodníků nyní upozornil ESET. Podvodníci už neváhají své vytipované oběti oslovovat telefonicky s tím, že v jejich počítači je malware. Vytipovaný uživatel je obvykle osloven podvodnou firmou s jednoduchou instrukcí – otevřít Event Viewer (Prohlížeč událostí) v operačním systému Windows a podívat se na chybová hlášení a varování. Protože Event Viewer je nástroj, který…

Tzv. falešné antiviry už nejsou žádnou novinkou, ale s nimi spojené podvody využívají i některé novější triky. Na novou metodu podvodníků nyní upozornil ESET. Podvodníci už neváhají své vytipované oběti oslovovat telefonicky s tím, že v jejich počítači je malware. Vytipovaný uživatel je obvykle osloven podvodnou firmou s jednoduchou instrukcí – otevřít Event Viewer (Prohlížeč událostí) v operačním systému Windows a podívat se na chybová hlášení a varování. Protože Event Viewer je nástroj, který prakticky neustále informuje o nekritických chybách a událostech, vypadá to, že informace volajícího je pravdivá a že nabízená pomoc bude vhodným řešením, popisuje ESET tuto praktiku, která prý již byla zaznamenána i v České republice.

Podvodníci se vydávají například za firmy PC Support, PC Doctor, Online PC Repairs a odvolávají se na statut Microsoft Certified Systems Engineers nebo Cisco Certified. Když už získají důvěru oběti, nabídnou své služby. Důvěřiví uživatelé se potom dozvědí, jak si mají stáhnout údajně potřebný antivirový program (což je ale typický falešný antivirus) a jak za něj zaplatit. Podvedený uživatel ve výsledku zaplatí za to, že se podvodníci dozvěděli citlivé informace o jeho platební kartě a nasadili mu s falešným antivirem do počítače malware, tentokrát už opravdový. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.