Hlavní navigace

Pohádka o kohoutkovi, slepičce a firmě Compaq

16. 5. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Byla jednou jedna velká, bohatá a vlivná firma jménem Compaq, která se snažila svým dřívějším i potenciálním zákazníkům nabízet výrobky a služby, o kterých si myslí, že by je měli chtít... O svých peripetiích s nevyžádaným mailem od Compaqu a free-mailem Atlasu píše v naší rubrice "Šťoura" Karel Fajkus.

Všechno začalo tím, že jsem jednoho dne dostal do své schránky na MujMailu (free-mailová služba Atlasu) mail s nabídkou od společnosti Compaq. Nevypadal příliš hezky a hlavně měl pořádně velkou přílohu (523 kB) ve formátu Microsoft Word, která si formou svého obsahu s úpravou e-mailu v ničem nezadá.

Samozřejmě mne zajímalo, jak se mohu odhlásit ze seznamu příjemců. V textu e-mailu jsem bohužel návod nenašel, zkusil jsem proto odpovědět na adresu odesílatele, tedy CallCenterCzech@Compaq.com. V podobných případech to občas funguje tak, že se vrátí mail s nějakým postupem, který naznačuje, jak se odhlásit. Ale ouvej, můj SMTP server odpovídá, že e-mail nelze doručit. Zkusil jsem se proto podívat podrobněji a vzápětí jsem zjistil, že mailservery domény compaq.com odmítají všechny e-maily, které deklarují odesílatele s adresou končící na „ @atlas.cz“. Zřejmě nějaká špatná zkušenost z minula.

>netcat zmamail01.zma.compaq.com 25 -vv
zmamail01.zma.compaq.com [161.114.64.101] 25 (smtp) open
220 zmamail01.zma.compaq.com ESMTP ready
helo lameri
250 zmamail01.zma.compaq.com
mail from: root@atlas.cz
250 Ok
rcpt to: CallCenterCzech@Compaq.com
554 <root@atlas.cz>: Sender address rejected: Access denied

Když to nejde mailem, zkusím se tedy podívat na příslušný web Compaqu, třeba se mi podaří dosáhnout mého odhlášení tam. Vypadá to nadějně, na příslušné stránce se pokouším nechat odhlásit zadáním své adresy, jenže prý „Zadaná e-mailová adresa není v systému registrována!“. Skvělé. V jiné části webu CompaqPlus pak najdu mimo jiné tuto informaci:

Pokud následně změníte názor na dostávání takových informací od společnosti Compaq, oznamte nám to zasláním e-mailové zprávy s vaším jménem, úplnou poštovní adresou a e-mailovou adresou a s příslušnými informacemi o vašich odběrech a registracích u společnosti Compaq na adresu callcenterczech@com­paq.com a my uděláme vše pro to, abychom dokázali váš požadavek uspokojit. 

… což mě velmi potěšilo. Pro úplnost se sluší dodat, že jsem se do žádného podobného kanálu firmy Compaq nikdy vědomě nepřihlásil. Protože nechci utrácet další peníze, odmítám volat Compaqu na telefonní čísla, která jsou i v původním e-mailu; zelenou linku 0800 totiž nenabízejí. Tak jako tak tam lze očekávat pouze prodejce, těšící se na mou objednávku, které bych svým požadavkem nepochybně uvedl do rozpaků. Zcela zbytečný bude nejspíš i pokus hlásit problém na jakoukoli e-mailovou adresu v doméně @compaq.com, přesto to zkusím.

Žádost o odhlášení včetně citací chybových hlášek SMTP serverů posílám na adresy abuse@compaq.com, postmaster@compaq.com, abuse@compaq.cz a postmaster@compaq.cz. Z prvních dvou adres dorazila tradiční „odpověď“ dle očekávání, druhé dvě však přeci jen překvapily. Podle všeho totiž alespoň na adresu postmaster@compaq.cz moje zpráva prošla, na druhou však nikoliv. Postmaster@mail.compaq.cz mi píše, že má zpráva je nedoručitelná, protože DNS záznam pro cílový počítač nelze najít, a dále kouzelnou hlášku „ Host compaq.cz not found“ – k doručení na abuse@compaq.cz tedy nedošlo a pokud se mi zdá, že se jedná o chybu, mám odpovědět na adresu Postmaster@mail.compaq.cz. Řídím se tedy instrukcemi a píši – jenže, jak asi tušíte, e-mail se mi opět vrací z mého SMTP serveru s tím, že e-mailová adresa Postmaster@mail.compaq.cz neexistuje (přesněji  550 Host unknown).

Můžeme se jen dohadovat, proč Compaq zablokoval e-maily z domény atlas.cz do domény compaq.com. Před nějakou dobou se toto blokování „nosilo“ jako odpověď na nedodržování standardů free-mailem Atlasu, které mimochodem trvá dodnes. Můj osobní tip či, chcete-li, spekulace je, že se tak Compaq snažil zamezit přívalu e-mailů, které se na něj z Atlasu hrnuly. Atlas totiž až donedávna provozoval jako součást svého free-mailu i SMTP servery, na nichž nebyl zřejmě nijak omezen relaying a mohly tedy být volně používány spammery celého světa; ti takové servery obvykle vyhledávají. Zablokováním e-mailů obsahujících @atlas.cz v odesílatelově adrese však Compaq poněkud přestřelil, tímto způsobem by totiž problém se spamem nijak nevyřešil. Je ovšem možné, že zablokoval příslušné IP adresy Atlasu (což dnes již nezjistíme) a s tím rovnou pro jistotu i toto.

KL24

Jako jedinou možnou odpověď na takovéto zablokování všech e-mailů z domény vidím reciproční krok i na druhé straně, tedy na free-mailu Atlasu, a to zvláště pokud se stranou první moc není řeč (myšleno i z jiných e-mailových adres než na Atlasu). Toto řešení jsem také Atlasu poradil prostřednictvím helpdesku , můj návrh však nepadl na úrodnou půdu. Možná jen nebyla síla dočíst můj e-mail až do konce (necelé 2 kB)…

Stanovisko společnosti Compaq ani jeho českého zastoupení, které také používá doménu compaq.com, se mi bohužel nepodařilo zjistit. Zřejmě to má něco společného s tématem tohoto článku. ;-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislým poradcem v oblasti IT....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).