Hlavní navigace

Pojďme měřit kvalitu připojení, ať víme, proč nám padají online přenosy, vyzývají televize

26. 5. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

České televize a hlavní internetoví hráči se spojili ve společném projektu mapování kvality internetového připojení a hledání neuralgických bodů české internetové sítě

Už žádné výpadky jako během ZOH 2014 Soči!

Výpadky internetu při důležitých televizních přenosech přestaly bavit provozovatele největších českých televizních stanic i internetových videoserverů. Společně se pustili do měření kvality internetového připojení, které by mělo odpovědět na otázku, kdo v konkrétních případech nese za výpadky odpovědnost. „Situace, která nastala letos během zimních olympijských her v Soči, nás vedla k myšlence zmapovat si situaci na českém internetu a najít viníky,“ prohlásil minulý čtvrtek na konferenci Digimedia 2014 výkonný ředitel divize Nová média České televize Pavel Kohout. Kavčí hory oslovily i další televize, takže k myšlence měření kvality internetového připojení se přidala i Nova s Primou a za velké internetové hráče Seznam.cz.

„U olympiády jsme nebyli schopni dohledat, kde vzniká problém, který vedl k pádu našich webů,“ připustil Pavel Kohout. ČT si podle něj k olympijským hrám v Soči pronajala dostatečnou konektivitu, ale ani to nestačilo. Problém podle něj mohl být jak na straně provozovatelů páteřních sítí, tak u poskytovatelů internetu pro koncové zákazníky. K odpovědnosti se ale nikdo nehlásil a veškerá kritika se snesla na hlavu ČT, která slibovala možnost sledovat olympiádu online, ale při disciplínách, kdy čeští sportovci bojovali o medaile, přenosy po webu zpravidla nefungovaly. Ba co víc, přetlak zájmu o online živé vysílání z olympiády shazoval i celý web ČT a omezoval celý český internet.

Stát by měl zapracoval na páteřních optických sítích

Určité výpadky, konkrétně při zápasech české hokejové reprezentace v Soči, zaznamenala i placená služba Voyo.cz od televize Nova. Ředitel internetu Novy Petr Horák na Digimedii řekl, že si zkoušel během olympiády zjistit, proč k těmto problémům dochází, ale nebyl schopen se dobrat nějakého výsledku. Proto Nova aktivitu ČT vítá a přidala se k ní. Pro Voyo jako placenou službu jsou bezproblémové streamy velmi důležité, vždyť vedle archivu televizních pořadů, filmů a seriálů nabízí i živé vysílání placeného kanálu Nova Sport, hlavního kanálu Novy, Novy Cinema, Fandy, Telky a unikátního internetového programu Voyo Cinema.

Podle Pavla Hanuše, vedoucího projektové kanceláře ČT, jsou potíže spojené s výpadky videoslužeb na internetu spojené především s nízkými rychlostmi připojení internetu u koncových zákazníků. Stát se měl podle něj zasadit o co nejrychlejší rozšíření optické páteční sítě do celé republiky místo toho, že podporuje mobilní broadband přes LTE a chce kvůli němu uvolňovat kmitočtové pásmo 700 MHz, které nyní využívá zemské digitální televizní vysílání. Jeden z účastníků konference Digimedia 2014 přidal k dobru historku, jak se snažil sestavit mapu České republiky s místy, kde je opravdu vysokorychlostní připojení k internetu (nad 15 Mb/s). „Byla z toho bílá mapa s několika malými tečkami,“ konstatoval.

Měření kvality připojení už probíhá

Zejména mimo velká a střední města je problém narazit na internetové připojení, které by skýtalo alespoň bezproblémové přehrávání videí na YouTube. V takových lokalitách je potom problém s jakýmkoli živým online vysíláním. Trh tam ovládají poskytovatelé WiFi s velmi nízkými rychlostmi připojení, a jedinou alternativou bývá pevné připojení od Telefóniky, u kterého záleží na tom, jak daleko od ústředny se zákazník nachází. Pokud je daleko, nemůže čekat rychlejší připojení než 3 Mb/s. To bohužel na většinu videoslužeb na českém internetu příliš nestačí. Proto se k nejnovější aktivitě českých televizí přidal i Seznam.cz, který provozuje internetovou televizi Stream.cz a hudební kanál Mixér.cz.

„Jednáme o tom, že by toto měření zastřešila nějaká profesní organizace, konkrétně Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR),“ prozradil výkonný ředitel Seznamu Michal Feix. Monitoring kvality připojení k internetu podle něj není jen ve fázi úvah, první měření už druhým týdnem reálně probíhá. Zainteresované strany se ale o způsobu získávaní dat, ani o jejich případném zveřejnění, nechtěly konkrétně zmiňovat. Pavel Kohout nicméně potvrdil, že do budoucna, pokud opět dojde k výpadkům online přenosů ČT z nějaké důležité sportovní akce, Kavčí hory na základě měření kvality připojení zveřejní viníka, kvůli němuž se uživatelé nemohli dostat ke slibovanému vysílání.

KL22 hlasovani

Prima chystá „zátěžovku“ v podobě denní i-reality show

Problém by už brzy mohla zažít i Prima, která od 6. června nasadí do své videotéky Prima Play denní reality show Hotel Paradise. Nepůjde sice o českou verzi, nýbrž švédsko-dánskou, ale Prima chce každý den v 19 hodin na internet nasadit novou epizodu. Podle šéfa Primy Online Daniela Grunta tak půjde o „pololineární“ vysílání, kdy největší nápor uživatelů televize očekává právě okolo sedmé večer. „Chceme si na tom vyzkoušet formát denní reality show, která bude především na internetu,“ vysvětlil Grunt, podle něhož Prima podle výsledku Hotelu Paradise připraví vlastní projekt podobný VyVoleným. „Nečekejte žádnou okleštěnou verzi, i pro internet to bude plnohodnotná reality show,“ řekl.

Prima už loni na podzim trhala rekordy v počtu přehraných videí, když v rámci čtvrté řady VyVolených na internetu nabídla několik živých streamů z Vily, dostupných 24 hodin denně. Ačkoli po dobu vysílání VyVolených odbavovala víc než polovinu přehraných videí na českém internetu, výpadky Prima nezaznamenala. A u internetových přenosů Ligy mistrů, které nabízí zpoplatněné na Primě Play, také ne. V tomto případě ale počty uživatelů nedosahují takových hodnot jako volně dostupné online přenosy České televize ze Zimních olympijských her v Soči.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.