Hlavní navigace

Pokračuje boj za vyřazení Primy ze slovenských kabelovek

24. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Na Slovensku pokračuje boj televize Prima za vyřazení jejího hlavního programu z nabídky tamních kabelových operátorů. Přesněji řečeno, nevede ho sama stanice, ale tamní regulační orgán - Rada pro vysílání a retransmisi (RVR). Ta na svém posledním zasedání důrazně upozornila kabelového operátora UPC, aby Primu vyřadil ze své nabídky. Tento týden se také odehrála slovní přestřelka mezi moderátorem Janem Krausem a Radou ČT a zjistilo se, že Prima Cool by mohla mít problém se svým názvem, protože podobný už využívá maďarská Cool TV.

Prima usiluje o odstranění ze slovenských kabelů

Kabelový operátor UPC Slovakia dostal od tamní Rady pro vysílání a retransmisi (RVR) varování, aby nešířil ve své nabídce českou komerční televizi Prima. Vyplývá to z posledního zápisu RVR, který serveru DigiZone.cz poskytl ředitel Kanceláře tohoto orgánu Ľuboš Kukliš. V materiálu je uvedeno, že UPC bylo prozatím upozorněno, sankce by přišla až jako další krok. Televizi Prima získá zákazník UPC na Slovensku již v nejnižší nabídce digitální kabelové televize UPC Digital, produktu Entry. Komerční dvojka tu jako český kanál není sama. V nabídce jsou také programy České televize – ČT1, ČT2 a ČT24. Sama Prima usiluje o to, aby v nabídkách slovenských operátorů nebyla. Již na minulém zasedání RVR bylo možné zaregistrovat zahájení správního jednání s několika operátory v souvislosti s neobeznámením změny údajů v žádosti o registraci retransmise. Server Mediálne.sk ale paradoxně přišel s tvrzením, že Prima možnost šíření svého signálu na Slovensku vůbec neodvolala.

Prima - budova

Budova televize Prima na pražské Palmovce. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Lukáš Polák: Slovenské UPC dostalo varování: Přestaňte šířit Primu!
Juraj Koiš: Prima údajně neodvolala souhlas k vysílání na Slovensku

Rada ČT vs. Kraus aneb o negramotech a pitomcích

Rada České televize na středečním zasedání probírala mj. talkshow Uvolněte se, prosím, kterou vysílala ČT1 v pátek 16. října, a sporné interview s Helenou Vondráčkovou. Jan Kraus si již na začátku týdne neváhal po nějaké době opět rýpnout do radních ČT, které nazval negramoty a pitomci. Stalo se to v jeho pořadu na Frekvenci 1, který zde má pravidelně každý den. Radní si jeho výroky nenechali pochopitelně líbit. Asi nejostřeji vystoupila proti moderátorovi radní a také mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Marklíková, která uvedla, že by byla zvědavá, zdali by takovéto výlevy Krausovi trpěli jinde a doslova uvedla: Když má pocit, že v ČT jsou pitomci, ať odejde. Myslím si, že je to svým způsobem urážka generálního ředitele ČT, protože tato rada ho zvolila a zvolila dobrého ředitele, konstatoval Josef Pavlata, který byl jedním z Krausových terčů kritiky. Celou situaci ve své glose na blogu DigiZone.cz okomentoval také náš šéfredaktor Jan Potůček.

Jiří Janeček po zvolení ředitelem ČT, 15.7.2009

Generální ředitel ČT Jiří Janeček by se mohl po právu na Jana Krause za jeho výroky zlobit. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Lukáš Polák: Jan Kraus: Členové Rady ČT nejsou gramotní
Lukáš Polák: Radní ČT vrátili Krausovi výrok o negramotnosti
Jan Potůček: Má Jan Kraus pud sebezáchovy?

Bude muset Prima přejmenovat svůj program Cool?

Provozovatel maďarské televizní stanice Cool TV, kterou můžou znát diváci satelitní platformy Digi TV, má výhrady vůči podobné značce, kterou na českém území používá televizní stanice Prima pro svůj druhý program. Společnost IKO Cable, která provozuje několik kanálů i pro české publikum, napadla registraci Primy Cool na Úřadu pro průmyslové vlastnictví a dosáhla zamítnutí registrace tohoto názvu. Upozornil na to server iHNED.cz. Napsali jsme oficiální námitku na Úřad pro průmyslové vlastnictví. Ten Primě žádost o registraci jejího názvu zamítl. Na písemné vyjádření čekáme, ale telefonicky nám to už úřad potvrdil. Je to logické, oba názvy Cool by byly na stejnou činnost, říká Erika Luzsicza, zástupce firmy IKO Cable pro Česko. Firma navíc nevylučuje, že se svým kanálem Cool TV bude expandovat i na český trh.

Prima Cool - realizačná tým

Realizační tým Primy Cool. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Juraj Koiš: Maďarská Cool TV má výhrady vůči značce Prima Cool

Stručně

Ještě do konce letošního roku by se měl zlepši digitální signál televizí Nova, Prima a Barrandov v Aši, Mariánských Lázních a Kraslicích. Ve všech třech západočeských lokalitách spustí České Radiokomunikace digitální převaděče multiplexu 2. Vysílat se tu bude na kanálu 35, řekl serveru DigiZone.cz ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Jan Potůček: Televizní multiplex 2 dokryje Mariánské Lázně, Aš a Kraslice
Jan Potůček: České Radiokomunikace chtějí veřejnoprávní multiplex pro rádia
Jan Potůček: Kamil Levinský: DRM se pro rozhlasové digitální vysílání nehodí
Jan Potůček: Kamil Levinský: Předčasné vypínání analogu je možné, ale jen podle smlouvy

Operátoři UPC Česká republika a SELF Servis chystají rozšíření své programové nabídky. U první společnosti by mělo jít o Filmbox Family, ID: Investigation Discovery, History HD a Discovery HD; Self Servis žádá o: Filmbox Family, Lady Box, Action Box, Muzika CS, Kino CS, Doku CS, Europa Cinema a řadu dalších.

Lukáš Polák: UPC Digital chystá opět rozšíření programové nabídky
Lukáš Polák: Novinky od SPI International míří do jihomoravského ka­belu

Nova Live - screenshot

Televizi Nova se dlouhodobě daří, padá naopak Prima. Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Výrazně rozdílné výsledky podílů na divácích vykazují o letošním podzimu dvě největší české komerční televize. Nově se velmi daří, což se ovšem nedá říct o Primě. Minulý týden Nova dosáhla v hlavním večerním čase od 19 do 23 hodin dokonce trojnásobně vyššího průměrného denního podílu na dospělém publiku než Prima.

Jan Potůček: Novu večer sleduje skoro trojnásobný počet diváků než Primu

Společnost Towercom, která se stala absolutním vítězem výběrového řízení na provoz jednoho veřejnoprávního a dvou komerčních multiplexů na Slovensku, se připravuje na zahájení komerčního provozu DVB-T. První multiplex hodlá zprovoznit ještě v prosinci letošního roku.

Juraj Koiš: Slovenský Towercom se připravuje na zahájení komerčního provozu DVB-T

KL24

Po převedení zbývajících analogových vysílačů nižšího výkonu ve spolkové zemi Vorarlberg na DVB-T je přechod veřejnoprávního ORF na digitální vysílání téměř u konce. V oblastech Klösterle a Wald am Arlberg bylo vypnuto analogové vysílání z posledních zbylých vysílačů, a spuštěno digitální vysílání DVB-T.

Jakub Melín: Rakouské ORF uzavírá přechod na DVB-T

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).