Hlavní navigace

Pokuty RRTV přinesly vloni do státní kasy 10,8 milionu korun

28. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 2. 2008

Sto pokut, 237 upozornění na porušení zákona a necelých 11 vybraných milionů, takové je loňské skóre Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vyplývá to z Výroční zprávy RRTV [PDF, 1,81 MB], kterou regulátor zveřejnil na svém webu a na kterou upozornila agentura ČTK. Z loňské stovky pokut jich bylo dosud zaplacených jen 45, zbývající více než polovina čeká na výsledek trvajícího soudního řízení. Pokud by RRTV všechny aktuální soudní spory s televizemi vyhrála, státní rozpočet by si polepšil o 7,2 milionu ko­run.

Pokud odhlédneme od toho, kdy byla která pokuta uložená, ale zaměříme se jen na loňský rok jako na období, kdy ji provinilec zaplatil, má RRTV pro daňové poplatníky dobrou zprávu. Její úřadování přineslo za rok 2007 do českého státního rozpočtu 10,78 milionu korun. Uvedl to Úřad RRTV.

Meziroční srovnání říká, že se počet pokut oproti roku 2006 snížil o 13, balík upozornění na porušení zákona je naopak o 50 kusů početnější. Loni regulátor zahájil i 470 správních řízení, což je zhruba o 50 méně než v roce 2006. Přibližně dvě třetiny pokut (68) byly uloženy za porušení některého z ustanovení zákona o reklamě, uvedla RRTV.

Z hlediska největšího počtu uložených pokut shledal regulátor jako nejvíce problematické porušování povinností vyplývajících ze zákona pro vysílání reklam na doplňky stravy a léčiva. Loni bylo takových pokut 52. Reklamní spoty podle RRTV uváděly v omyl zejména tím, že přisuzovaly potravině schopnost předcházet, ošetřovat nebo léčit lidské choroby nebo na takové schopnosti odkazovat.

BRAND

Porušení zákonného ustanovení, které provozovateli ukládá povinnost nezařazovat do vysílání pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých v době mezi šestou ranní a desátou hodinou večerní bylo vloni – stejně jako v řadě předcházejících letech – jedním z nejčastějších porušení zákona, za něž RRTV pokutovala. Z těchto důvodů bylo uloženo 17 finančních sankcí a vydáno 25 upozornění.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).