Polsko se stalo v úterý 1. října další z evropských zemí, kde je možné zachytit signál digitálního rozhlasu v normě DAB+. Pilotní provoz v tuto chvíli funguje ve Varšavě a Katovicích, v rámci experimentálního vysílání je možné zachytit signál také v Kielcích, Toruńi a Štětíně. Celý proces, který bude mít sedm etap, by měl být předběžně ukončen 1. prosince 2020. Veřejnoprávní polský rozhlas (Polskie Radio) už spustil také speciální stránky k této problematice. Zájemce je může najít na adrese: http://dabplus.polskieradio.pl/.
K TÉMATU: Polsko se připravuje na spuštění digitálního rozhlasu, posluchači se dočkají už letos
Zajímavostí je, že signál digitálního rozhlasu z Katovic je zachytitelný i na omezeném území České republiky a Slovenska, jak v diskusním fóru serveru DigiZone.cz potvrdili jeho čtenáři. Jeden z nich uvedl, že signál zachytil na USB klíčenku Sencor a teleskopickou anténu nedaleko Ostravy, druhý pak v Kysucích (nachází se severně od Žiliny). Vysílač v Katovicích, o jehož zachycení se mohou případně pokusit i další zájemci, funguje s horizontální polarizací maximálním vyzářeným výkonem 10 kW na kanálu 10A (frekvence 209.936 MHz).
ČTĚTE TAKÉ: Veřejnoprávní vysílatel v Polsku hledá operátora pro celoplošný digitální rozhlas
V současné době jsou v multiplexu šířeny výhradně programy Polskieho Radia. Jsou to: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio Dla Zagranicy, PR24, Radio Rytm a Radio Katowice. Od 1. ledna veřejnoprávní rozhlas spustí nový okruh Radio Krasnal zaměřený na děti a jejich rodiče, v polovině roku (1. června 2014) pak Polskie Radio Retro věnované starších posluchačům a přesně za rok (1. října 2014) Radio Eureka, které bude programem populárně-vzdělávacím cíleným především na mládež.
Obsah multiplexu Polskieho Radia (zdroj forum.satkurier.pl):
1. PR Jedynka – 112kbps AAC
2. PR Dwójka – 128kbps AAC
3. PR Trójka – 112kbps AAC
4. PR Czwórka – 96kbps AAC+
5. PR 24 – 72kbps AAC+
6. PR Dla Zagranicy – 72kbps AAC+
7. <program regionalny> – 112kbps AAC
8. Radio Rytm – 72kbps AAC+