Hlavní navigace

Policejní šéf pro boj s kyberzločinem končí. I kvůli kauze „Sobotkovy maily“

13. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Karel Kuchařík po čtyřech letech v čele specializovaného útvaru končí. Podle Lidových novin za jeho odchodem může stát i „necitlivé“ vyšetřování

Policie rozšířila podle serveru Neovlivni.cz vyšetřování kauzy kolem e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky o trestný čin vydírání. Zároveň už ale Lidové noviny přišly s informací o prvních personálních důsledcích celé kauzy. 

Karel Kuchařík léta vedl odbor informační kriminality na Policejním prezidiu a ve sboru platil za největšího experta na kyberzločin. Do budoucna už jednotku nepovede,“ píše Radek Kedroň na serveru Lidovky.cz.

Z informací, které z policie unikly neoficiální cestou, podle Kedroně vyplývá, že Kuchaříkův kariérní pád zpečetila právě aktuální kauza nabourané Sobotkovy e-mailové schránky. 

MM_SS3

„Podle jedné z verzí Kuchařík začal případ vyšetřovat a požádal o informace a přístupová hesla přímo premiéra, aniž by o tom věděli jeho nadřízení. Což Sobotku v prvním okamžiku rozlítilo a jeho úřad si na Kuchaříka stěžoval. Tomuto scénáři by ostatně napovídalo i vyjádření policejního náměstka Laubeho, který mluví o „neprofesionální chybě při vyšetřování citlivého případu“,“ píše Kedroň. 

K situaci kolem zveřejňování obsahu premiérovy soukromé schránky se vyjadřují různé instituce. Své stanovisko vydal i Úřad pro ochranu osobních údajů. „Nezákonné prolamování se do soukromých e-mailových schránek a zveřejňování jejich obsahu je podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zásahem do ústavou garantovaných práv. Média by měla zvážit, zda další šíření takto získaných osobních údajů neznamená nepřiměřený zásah do soukromí dotčených osob, byť veřejně činných,“ tvrdí předsedkyně úřadu Ivana Janů v oficiálním prohlášení.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.