Hlavní navigace

Policie zabavila deset počítačů kvůli sdílení filmů a hudby

20. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Policie o víkendu provedla razii v několika domácnostech v Klášterci nad Ohří, při které zabavila deset počítačů. Delší dobu jsme sledovali vytipované lidi, kteří sdílejí filmy prostřednictvím sítě peer-to-peer na jednom relativně uzavřeném internetovém okruhu. řekl pro iDnes Robert Kubánek, vedoucí
Policie o víkendu provedla razii v několika domácnostech v Klášterci nad Ohří, při které zabavila deset počítačů. Delší dobu jsme sledovali vytipované lidi, kteří sdílejí filmy prostřednictvím sítě peer-to-peer na jednom relativně uzavřeném internetovém okruhu. řekl pro iDnes Robert Kubánek, vedoucí hospodářské kriminálky chomutovské policie. Zabavené počítače nyní zkoumají znalci. Na výsledku jejich zkoumání je závislý další postup policie. Počítače měly být využívány k hojnému sdílení filmů, hudby i softwaru. V té síti doslova kvetl výměnný obchod s nelegálně získaným softwarem a filmy. Nás samozřejmě zajímají ti, kteří tuto síť nejvíce zásobují a nějak z ní profitují, uvedl dále Robert Kubánek.

Doplnění (18:39): pro úplnost dodejme, že nejde o první zásah svého typu v Klášterci nad Ohří. Zátah proti počítačovému pirátství tam probíhal již koncem roku 2006 spolu s policejní akcí v Kadani. Tématu jsme se dále věnovali i v článcích Vyšetřování kyberzločinů: jaká je realita? a Karel Kuchařík: dostaneme se i do uzavřených sítí. Nejvíce medializovanou kauzou v souvislosti s nelegálním sdílením filmů z poslední doby je případ kinoripu titulu Simpsonovi ve filmu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.