Hlavní navigace

Polská televize připravuje na příští rok zpravodajský kanál TVP 24

29. 11. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
29. 11. 2005

Již v příštím roce spustí veřejnoprávní Polská televize (TVP) nový zpravodajský kanál TVP 24. Po kabelovém a satelitním programu TVP Kultura, který zahájil vysílání letos v dubnu, půjde o druhý tematický kanál určený především pro pozemní digitální vysílání. Zavedení nové zpravodajské stanice ale nebude jednoduché, protože TVP bude vstupovat na obsazený trh. V Polsku od roku 2001 vysílá soukromá zpravodajská stanice TVN 24.

Polská televize chce v prvním pololetí příštího roku zprovoznit čtyři tematické kanály: zpravodajský, zábavný, dokumentární a sportovní, řekl na pondělní tiskové konferenci ve Varšavě generální ředitel TVP Jan Dworak. Tyto programy budou dostupné v kabelových sítích a digitálních multiplexech, citoval ředitele TVP server Wirtualnemedi­a.pl. Přesný termín spuštění nových kanálů podle Dworaka záleží na Radě pro rozhlas a televizi, která na rozdíl od České republiky musí veřejnoprávní televizi udělit pro tyto stanice vysílací licence.

Polský deník Gazeta Wybocrza nedávno zveřejnil informace z dokumentu Vznik a strategie rozvoje tematických kanálů TVP, podle nichž veřejnoprávní televize v roce 2006 zahájí vysílání kanálu TVP Dokument a TVP Rozrywka (TVP Zábava). Náklady na zprovoznění dokumentárního kanálu přijdou na 5,82 milionu zlotých (asi 41 milionů korun), přičemž očekávaný výnos v roce 2006 dosáhne 2,8 milionu zlotých (20 milionů korun). Příprava a spuštění kanálu TVP Zábava přijde na 5,9 milionu zlotých (přes 41 milionů Kč) a jeho výnosy v roce 2006 dosáhnou 3,3 milionu zlotých (23 milionů Kč). Oba kanály mají k dispozici dva miliony zlotých na propagaci (asi 14 milionů Kč).

MM socky3

Polská televize původně nechtěla provozovat zpravodajský kanál, uvažovala spíš o parlamentní televizi po vzoru BBC Parliament. Podle Dworaka se část parlamentního vysílání objeví i na TVP 24: Půjde o reportáže, které ukáží, jakým způsobem se přijímají zákony a jak parlament funguje v praxi. Zpravodajské pořady na kanálech TVP 1 a TVP 2 zůstanou beze změny. Všechny je ale budou společně s vysíláním TVP 24 vznikat v jednom společném newsroomu. Nynější zpravodajské relace neztratí svoji autonomii, ujistil ředitel TVP.

Více o nových digitálních kanálech Polské televize v aktualitě Polská televize spustí na přelomu ledna a února dva nové programy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.