Hlavní navigace

Polské veřejnoprávní televizi hrozí, že se její HD kanály nevejdou do DVB-T

Lukáš Polák

Ještě letos plánuje televize spustit stanici TVP Dokument, v příštím roce, kdy se přesune do multiplexu 3, pak spatří světlo světa program TVP Regiony věnovaný regionální tvorbě.

Doba čtení: 1 minuta

Polské veřejnoprávní televizi TVP už od příštího roku hrozí, že se všechny její programy nevejdou do pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Na nedávno konané konferenci „Role veřejnoprávních studií TVP v oblasti rozvoje informační společnosti“ tuto obavu vyslovil ředitel sekce TVP Technologie Wieslaw Łodzikowski. Upozornil na to server Satkurier.pl. Telewizja Polska musí do dubna příštího roku opustit tamní multiplex 1 a přesunout všechny své programy do multiplexu 3. Vzhledem k tomu, jaké má expanzivní plány a kolik stanic chce ještě spustit, panuje obava, že z digitální sítě by mohly zmizet HD kanály. V současné době je TVP 1 HD šířena v multiplexu 1, kanál TVP 2 HD v multiplexu 3.

ČTĚTE TAKÉ: Polská veřejnoprávní televize spustí kanál věnovaný čistě tamním regionům

Poláci používají pro šíření programů v zemských multiplex kódování MPEG-4/AVC, což umožní provozovateli sítě, že se do ní vejde více programů. Ani tak ale multiplex není nafukovací. Už v tuto chvíli je jasné, že se do něho budou muset vejít stanice TVP 1, TVP 2, TVP Info (regionální studio), TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia a TVP Rozrywka. Telewizja Polska navíc počítá i s novou stanicí TVP Dokument a TVP Regiony. Jde tedy celkem o devět programů. TVP se taktéž uchází o programovou pozici pro chystaný dětský program TVP ABC, který by chtěla šířit v multiplexu 1.

Našli jste v článku chybu?