Hlavní navigace

Polsko je připraveno na vypínání analogu. Začne se už příští měsíc

5. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První oblast, která se na začátku listopadu dočká vypnutí analogové televize, je Lubušské vojvodství. Vysílače z této oblasti zasahují svým signálem i významnou část Čech.

V sedmi vojvodstvích Polska, ve kterých je možné přijímat signál digitální pozemní televize, už je pokryto 98 % obyvatelstva. Vyplynulo to ze studie tamního telekomunikačního úřadu UKE, jejíž výsledky zveřejnil server Wirtualnemedia.pl. Ve 24 oblastech bude třeba dodatečné řešení, které povede ke zlepšení signálu. Veřejnost budeme informovat o tom, ve kterých oblastech bude zapotřebí antény natočit na jiný vysílač, případně je upravit, informoval mluvčí UKE Jacek Strzałkowski.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vysílače Kłodzko a Katowice navýšily výrazně výkon. Zachytitelné jsou i v Česku

První vypínání analogu čeká Polsko už příští měsíc a dotkne se také diváků v Čechách, a to v případě, že ještě přijímají televizi od našich severních sousedů analogově. Tato operace proběhne 7. listopadu v oblasti Zieloná Góra a Żagaň. Ve druhé etapě, která je připravena na 28. listopadu, budou vypnuty analogové vysílače v Gdańsku, Iławie a Poznani. Vysílače Zieloná Góra a Żagaň se nachází v Lubušském vojvodství; Gdańsk, Iława a Poznaň ve vojvodstvích Pomořském, Varmijsko-Mazurském a Velkopolském. Vypínání se dotkne přes šest a půl tisíce vesnic, pěti set obcí a šesti milionů obyvatel.

KL24

ČTĚTE TAKÉ: Pozemní HD vysílání u sousedů: Správné rozhodnutí, nebo zbytečnost?

Telekomunikační úřad UKE předpokládá, že problémy by se mohly vyskytnout až ve dvanácti stech vesnicích, které byly vytipovány předběžnými analýzami. Měření však bylo provedeno v několika tisících bodech a ukázalo se, že pokrytí digitálním signálem je dostatečné. 24 oblastí, o kterých byla řeč výše, je problematických z hlediska terénu, který je kopcovitý, případně zalesněný. V těchto místech již byl problém také s příjmem analogové televize. Další fáze vypínání je připravena na 19. března 2013. Půjde o oblasti Elbląg, Warszawa, Rzeszow, Szczecin a Wisla.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).