Hlavní navigace

Polsko v září zahájí dlouho odkládanou digitalizaci televizního vysílání

9. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

9. 7. 2010

Do dvou měsíců by se v Polsku měla rozjet digitalizace televizního vysílání. Deníku Rzeczpospolita to řekla předsedkyně polského Úřadu pro elektronické komunikace Anna Strezynska. Úřad společně s polskou Radou pro rozhlasové a televizní vysílání už čekají jen na rozhodnutí vlády, která zveřejní licenční podmínky pro start DVB-T vysílání.

K TÉMATU: Polsko by mělo spustit digitální vysílání z dalších 24 lokalit

KL22_nominace

První multiplex bude obsahovat veřejnoprávní programy TVP 1, TVP 2, TVP Info a čtyři další stanice, které vyberou úřady v soutěži o programové pozice v DVB-T. V druhém multiplexu budou vysílat komerční televize TVN, Polsat, TV Puls, TV4 a jejich případné druhé programy. Třetí multiplex začne vysílat koncem letošního října a přesune se do něj veřejnoprávní Polská televize, včetně všech tematických kanálů (TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura). Všechny tři multiplexy letos pokryjí dohromady 58 procent populace a budou vysílat v kompresním standardu MPEG-4.

Polské ministerstvo infrastruktury dokončuje novou legislativu, která má upravit podmínky přechodu na digitální vysílání, kritizované provozovateli komerčních televizí. Soukromé stanice požadovaly, aby stát zvýšil předpokládané dotace na nákup set-top-boxů ze zamýšlených 400 milionů zlotých na rovnou miliardu. Nelíbí se jim také, že do této částky nijak nepřispěje Polská televize.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.