Hlavní navigace

Polský Sejm rozhodl: Analog skončí v roce 2013. Na řadě je Senát

17. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 5. 2011

Dolní komora polského Národního shromáždění (Sejm) schválila zákon, který umožní našim severním sousedům přejít na digitální terestrické vysílání do 31. července 2013. Informoval o tom server media2.pl. Poláci si pochopitelně od ukončení analogového vysílání slibují to, co všichni ostatní – zvýšení kvality obrazu, větší počet výběru programů a případně výběr několika zvukových stop nebo zavedení rodičovského zámku.

ICTZ23

V Polsku už jsou v současné době v rámci druhého terestrického multiplexu dostupné kanály Polsat, TVN, TV4, TV Puls a TVN7, v dohledné době také přibudou stanice TV 6 (konec května), Polsat Sport a TV Puls 2 (do konce roku). Veřejnoprávní multiplex se také postupně staví. Tuzemští diváci mohou přijímat jeho signál zatím například pouze na Ostravsku. Otázkou je už pouze výstavba sítě 1, o které se prozatím vedou intenzivní jednání, avšak už je jasné, že se tam objeví veřejnoprávní stanice TVP 1, TVP 2 a TVP Info plus komerční subjekty Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka TV a U-TV.

Zákon, který schválil polský Sejm, je rozdělen na dvě části, z nichž důležitá je především ta první. Týká se totiž lhůt pro ukončení analogového vysílání, otázek spojených s organizací multiplexů a samotné informační kampaně pro přechod na digitální signál. Druhá část pak slouží především pro samotného regulátory – UKE (obdoba ČTÚ) a KRRiT (tamní verze RRTV). Zákon také řeší komplexně ochranu spotřebitelů – diváků, kteří mají právo na přístup k informacím. Zařízení musí být vybavena podporou normy MPEG-4 (H.264/AVC). O zákonu hlasovalo 419 poslanců, 279 bylo pro, 140 proti. Nyní bude zákon projednávat samotný Senát (horní komora parlamentu), kde se průtahy neočekávají.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.