Hlavní navigace

Poplatek za autorádia ve služebních vozech? Požaduje ho Intergram

14. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
14. 11. 2011

Poslech autorádia během služební cesty ve vozu bere každý zaměstnanec pravděpodobně jako samozřejmost. Mohlo by se ale stát, že za něho bude muset firma brzo zaplatit. Jak dnes upozorňují Hospodářské noviny, nezávislá společnost Intergram, která zastupuje výkonné umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, by ráda dostávala odměnu právě také za poslech autorádií.

ČTĚTE TAKÉ: Za nefunkční televizor nebo rádio se už nebude muset platit poplatek

Každé užití díla nad rámec užití pro osobní potřebu lze považovat za užití dle autorského zákona, uvedl pro Hospodářské noviny Petr Chmelíček z Intergramu. Právě tato společnost považuje formu použití v automobilu jako sdělování veřejnosti. Naše ochota platit je nízká, protože tyto záležitosti nevyužíváme k tvorbě zisku. Řádně platíme rozhlasové poplatky a tento požadavek mi nedává příliš smysl, uvedl na svou obranu ředitel společnosti Taurid Ostrava Jiří Siegmund. Podle nás nemá oporu v zákoně, čekáme na stanovisko ministerstva kultury, přidává se k němu právník PRE Ondřej Běhal.

ICTZ23

NEPŘEHÉDNĚTE: ČT vyhrála soud o poplatky za nefunkční televizor coby dekoraci v kavárně

Problémem se již intenzivně zabývají na ministerstvu kultury, kam přišla podle její mluvčí Evy Tiché řada stížností. Shromažďujeme potřebné informace pro posouzení oprávněnosti tohoto postupu a uplatňovaných nároků, uvedla Tichá. Kde je tedy pravda? Právníci dávají za pravdu firmám. Neurčitost a chybějící definice v zákoně vede k tomu, že pojem sdělování veřejnosti bývá kolektivními správci svévolně vykládán v jejich prospěch, uvedl pro Hospodářské noviny advokát zabývající se autorským právem Lukáš Jansa. Podle jeho slov by měli být takto vnímání spíše zákazníci restauračních zařízení nebo obchodů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.