Hlavní navigace

Pořiďte si neomezený virtuální harddisk na Internetu

18. 2. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kapacity všech "vnitřností" počítačů rostou tak rychle, že je skoro nestačíme sledovat. Různé nabídky virtuálních harddisků proto nejspíš většina z nás nevyužije z důvodu kapacitní nouze (zvlášť pokud by musela ke svým datům přistupovat přes modem). Docela šikovné však mohou být pro sdílení dat z různých míst. Více o těchto serverech píše Michal Zálešák.

Každý už alespoň jednou pocítil akutní nedostatek volného místa na vlastním harddisku, což se dá řešit několika variantami. Zaprvé například smazat soubory podle vlastního uvážení a doufat, že je už v budoucnu nikdy nebudeme potřebovat. V tomto případě doporučuji vyvarovat se systémovým složkám a snahám o minimalizaci přefouklého systému. Ve většině případů to totiž vede k jeho částečnému či totálnímu zhroucení. Druhou možností je zálohování kupříkladu na diskety. Vzhledem k jejich spolehlivosti a omezenému prostoru bych však ani toto neviděl jako nejlepší řešení. Když už zálohovat, tak na CD. Pokud ale opravdu akutně potřebujete pár mega navíc, nechcete mazat ani nic komprimovat a CD vypalovačku zrovna po ruce nemáte a ještě k tomu nevíte o nikom, kdo by vám takovou službu poskytl kolem půlnoci, tak vám zbývá jediné řešení pomocník č.1, Internet. Na síti se totiž v současné době nachází plno služeb, nabízejících zřízení virtuální obdoby harddisku.

Výhodnost této varianty se diametrálně liší podle druhu připojení, od dialupistů směrem k pevnému připojení či bezdrátové technologii rapidně stoupá. Nicméně to ale vůbec neznamená, že si to své mego stranou nemůže dát ani ten nejposlednější uživatel Internetu, jehož modem by spíše patřil do muzea kuriozit či historických vynálezů.

Bližší košile nežli kabát, nejdříve tedy ve zkratce zmíním situaci na českém Internetu, zde se jedná především o atlasovskou službu Můjdisk (mujdisk.atlas.cz). Ten nabízí slušných 15 MB a to zcela zadarmo. Výhody a nevýhody jsou jasné. O nich už jsme vás ale na Lupě informovali, je to jednoduchost ovládání a možnost přidělovat práva svým známým. A nevýhody? Jistě by se našly, to už ale záleží na vkusu každého jedince. Já vám zde žádná svá stanoviska vnucovat nebudu, raději přejdu o kousek dál, za myšlené, ale i skutečné hranice našeho státu, na zahraniční, především však americký Internet.

Tam není podobná služba žádnou novinkou, již několik let ji tam s většími či menšími úspěchy nabízí mnoho serverů například Driveway.com, StoragePoint.com, Xdrive, ale hlavně I-drive.com, jemuž budou patřit následující řádky, neboť přišel nedávno se vskutku zajímavou nabídkou na neomezený prostor pro vlastní virtuální harddisk zdarma!

Právě zde byla od středy zpřístupněna nabídka s názvem InfiniteSpace (Neomezený prostor).Předtím nabízel server I-drive.com pouze strohou volbu 25 MB zdarma bez možnosti dokoupení dalšího prostoru. K tomuto datu se ale vše změnilo a padly všechny hranice omezující prostor. A nejen to, díky Filu (1.p. Filo) si budou moci uživatelé na svůj virtuální disk umístit i vlastní internetové stránky.

Podle údajů získaných z I-drive.com využívá službu nyní více než 1 milion uživatelů. Zajímavého nápadu by rozhodně nebylo bez ochotných investorů, kteří v nedávné době podpořili tento projekt částkou 17 milionů amerických dolarů. Mezi dárci bychom našli Global Retail Partners, Information Technology Ventures, Draper Fisher Jurvetson, Partners Group a ZDNet, dceřinou firmu známého Internetového subjektu Ziff-Davis.

MM socky3

Co to znamená pro další vývoj podobně zaměřených serverů? Podle všeho o tom nebudou rozhodovat pouze samotní uživatelé, ale i správci serveru I-drive.com. Vždyť jedno selhání s následnou ztrátou dat by je dozajista připravilo o početnou skupinu klientů. Neomezený prostor je ale opravdu velkým lákadlem, pokud sdílíte domácí harddisk s více uživateli a chtěli byste mít k dispozici i soubory či adresáře, jejichž existenci byste nechtěli ani v nejmenším odhalit ostatním, tak je tato varianta zajímavou možností, jak si i při sdílení počítače a absenci konkrétních znalostí potřebných k jejich zaheslování a zamaskování zachovat vlastní soukromí. I když na druhou stranu je zase třeba zmínit, že vystavujete své soubory nebezpečí v podobě hackerů a dalších virtuálních pirátů. Žádné zabezpečení není tak dobré, aby odolalo nájezdu počítačových odborníků. To by ale byla kapitola sama pro sebe.

Michal Zálešák