Hlavní navigace

Portál edu.cz: ministerstvo školství se vytáčí

18. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Deník Právo včera s desetidenním zpožděním informoval o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o které Lupa informovala již před týdnem v článku Kostlivec Internetu do škol znovu vypadl ze skříně. Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) i ministerstvo školství (MŠMT) reagovaly včera v průběhu odpolene tiskovými zprávami s přímo nepravdivými a neudržitelnými závěry. Podle Dany Kuchtové je portál edu.cz za 26,5 milionu korun, fungující dosud po 20 měsících provozu jako primitivní rozcestník:…

Deník Právo včera s desetidenním zpožděním informoval o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o které Lupa informovala již před týdnem v článku Kostlivec Internetu do škol znovu vypadl ze skříně. Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) i ministerstvo školství (MŠMT) reagovaly včera v průběhu odpolene tiskovými zprávami s přímo nepravdivými a neudržitelnými závěry. Podle Dany Kuchtové je portál edu.cz za 26,5 milionu korun, fungující dosud po 20 měsících provozu jako primitivní rozcestník: …zbytečně drahý, ale když už tu jednou je, připadalo by mi jako plýtvání rušit ho. Svou funkci navíc plní dobře a šetření, která máme k dispozici, to dokazují. Je samozřejmě řada způsobů, jak jeho fungování ještě dále vylepšit a na tom budeme spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání pracovat.

Při udávaných 4500 přístupech denně odhadujeme, že náklady na jeden přístup jsou 20 korun a to je za redundantní odkaz opravdu hodně. Většina informací z portálu edu.cz je k dispozici na dalších resortních portálech msmt.cz, uiv.cz a dalších. Obsah z řady z ostatních desítek resortních portálů ale edu.cz zcela ignoruje, například pro školy klíčový rvp.cz. V resortu existují desítky dalších portálů a další vznikají, včera byl například zprovozněm infoabsolvent.cz. Podle původních záměrů měl edu.cz integrovat všechny resortní potřeby a poskytovat především vzdělávací obsah. Ten tam dodnes není a výmluva ÚIV z tiskové zprávy je zřetelně nepravdivá:

V tiskové zprávě NKÚ ze 7. září se uvádí, že ‚vzdělávací část portálu však do doby ukončení kontroly spuštěna nebyla‘. Toto tvrzení považujeme za zavádějící. Obsah vzdělávací části portálu nebyl nikdy v programu Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) jednoznačně vymezen a výraz ‚vzdělávací část portálu‘ nemá ani v odborném povědomí obecně přijatý obsah, na jehož základě by bylo možné současné funkcionality portálu ŠVIP takto hodnotit. Rozhodně neplatí, že ‚vzdělávací část portálu‘ je totéž, co funkcionalita ‚přímé vzdělávání‘, tj. e-learning, který je spojován s částí, která je záležitostí třetí etapy vývoje portálu. Ve svém současném stavu ŠVIP obsahuje funkcionality, např. komunitní prostory, modul Školstvi a vzdělávání na Internetu, na nichž je možné realizovat vzdělávací obsahy, další se připravují.

KL24

Systémový projekt portálu edu.cz z jara 2005 však tento vzdělávací obsah jasně vymezuje:

(…) portál (se) stane nástrojem podpory rozvoje vzdělávací soustavy, nástrojem prezentace a prosazování vzdělávací politiky, nástrojem podpory celoživotního učení a rozvíjení konceptu učící se společnosti. Vzdělávací obsah poskytovaný portálem bude mít rozličnou podobu. Bude se jednat například o: slovníky (slovníky cizích slov, slovníky z vybrané oblasti apod.), výukové programy, elektronické učebnice, hry se vzdělávacím obsahem a elektronické kurzy (certifikace, testy, přednášky, rekvalifikační kurzy apod.).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Od roku 1994. Spolupracoval s časopisy CHIP, Win, Computer a Connect!, od roku 1998. Pak publikoval převážně na serveru Svět Namodro.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).