Hlavní navigace

Poslanci přehlasovali veto Klause, komerční televize a kabelovky zaplatí filmařům

19. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do Státního fondu na podporu kinematografie má jít až 300 milionů korun ročně, z toho minimálně polovinu zaplatí televizní skupiny Nova a Prima

Radost kabelových společností z prezidentského veta pro zákon o kinematografii, který pro ně zaváděl povinné odvody jednoho procenta ročního obratu do státního fondu na podporu kinematografie, netrvala dlouho. Poslanecká sněmovna podle předpokladu veto Václava Klause v úterý pozdě večer přehlasovala a zákon tak začne platit již od Nového roku. Do fondu by tak mělo ročně přijít až 300 milionů korun od soukromých společností, z toho minimálně polovina od televizních skupin Nova a Prima.

ROZHOVOR: Kabelovky mají platit do fondu kinematografie. Je to diskriminace, říká šéf Elsatu

Poslanci hlasovali poměrně jednoznačně: pro zákon zvedlo ruku 141 ze 151 přítomných zákonodárců. Odsouhlasili tak i povinné odvody kabelových společností, které mají do fondu přispívat jedním procentem ze svých ročních obratů (komerční televize Nova, Prima a Barrandov mají dodat dvě procenta z ročních obratů z prodeje reklamy). U komerčních televizí je stanovena minimálná částka odvodů na 150 milionů korun ročně, z toho 100 milionů připadá na televizi Nova a 50 milionů na Primu.

MMF23 tip3

Z ARCHIVU: Televize zatím do fondu kinematografie nepřispívají. Na nové filmy nejsou peníze

Filmařskému fondu poplyne nadále i jedna koruna z každé vstupenky do kina, což by ročně mělo znamenat asi 30 milionů korun. Od kabelových společností by fond měl získat asi 25 milionů korun ročně, z toho 15 milionů zaplatí největší tuzemský operátor UPC. Nově mají fondu přispívat i provozovatelé audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, jako jsou videotéky Topfun nebo Voyo, ovšem v jejich případě zákon počítá s odkladem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).