Hlavní navigace

Poslanci rozhodnou 18. února tajně o užším výběru kandidátů do mediálních rad

6. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ SEZNAMY – Veřejnoprávní média chtějí kontrolovat mimo jiné moderátorka a bývalá mluvčí Eva Jurinová nebo někdejší programová ředitelka Primy a České televize Kateřina Fričová.

Členové volebního výboru Poslanecké sněmovny se dnes shodli na tom, že do 11. února, tedy do příštího týdne, budou mít možnost zájemci o post členů radních České televize nebo Českého rozhlasu doplnit případné nedostatky v samotných přihláškách. Noví členové usednou do svých pozic v březnu. Možnost přihlásit se do samotné volby už skončila na konci minulého měsíce. Pokud tak neučiní tito zájemci do zmiňovaného data, budou automaticky z tohoto boje vyřazeni. Do Rady ČT je třeba doplnit šest lidi, tři do Rady ČRo.

K TÉMATU: Veřejnoprávní média chtějí kontrolovat mimo jiné Jurinová, Fričová i Uhde

Vyslechnout na veřejném slyšení všechny uchazeče by bylo podle členů volebního výboru zdlouhavé a volba členů mediálních rad by se oddalovala. K veřejnému slyšení nových členů do Rady České televize bude proto pozváno 36 lidí, do samotné volby půjde 18 lidí, co se týká Českého rozhlasu, do boje půjde 9 kandidátů, to znamená, že bude pozváno 18 lidí, kteří o pozici radního veřejnoprávních médií projevili zájem. Poslaneckou sněmovnou prochází vždy tolik kandidátů, kolik představuje trojnásobný počet volných míst v radách.

Z ARCHIVU: Odstupte, vyzval generálního ředitele České televize Dvořáka radní Mezuláník

Poslanec Martin Kolovratník navrhl, aby každý kandidát měl mít pět minut na sebeprezentaci a představení, dalších deset minut by se měli možnost ptát členové volebního výboru na to, co je zajímá. 18. února během hlasování o důvěře vládě by pak měl být volební výbor během dopolední pauzy schopen vybrat tajnou volbou kandidáty, které pozve na veřejné slyšení. Tato operace by měla trvat přibližně čtvrt hodiny. Na připraveném archu se bude kroužkovat maximálně 36 jmen pro Radu Českého rozhlasu a 18 lidí pro Radu ČRo. Tato jména budou vložena do obálky a do druhého dne z nich vznikne finální seznam postupujících.

Veřejné slyšení kandidátů, kteří z anonymního slyšení vzešli a je o něm řečeno výše, začne běžet počínaje 24. únorem.

Content tip EARLY

tisk-RČT by Lukáš Lucky Polák

tisk-RČRO by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).