Hlavní navigace

Potvrzeno: Toshiba končí s HD DVD, válku formátů vyhrál Blu-ray

19. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
19. 2. 2008

Japonský elektronický koncern Toshiba dnes potvrdil, že přestane vyrábět přehrávače a rekordéry technologie HD DVD, jednoho z uvažovaných nástupců DVD. Koncern tak vzdal bitvu s konkurenčním formátem Blu-ray od Sony. Analytici ale označují tento rychlý krok za chytrý s tím, že Toshibě minimalizuje ztráty. A vítězem této bitvy jsou podle nich spotřebitelé.

Usoudili jsme, že pohotové rozhodnutí bude nejlepší. Pokud bychom pokračovali, nadělalo by to spotřebitelům potíže, řekl prezident Toshiby Atsutoši Nišida na tiskové konferenci. Vítězství konkurenčního formátu DVD bylo podle něj nevyhnutelné poté, co studio Warner Bros. Entertainment oznámilo, že bude vydávat své filmy pouze na discích Blu-ray. Jednoduše jsme neměli šanci zvítězit, citovala Nišidu agentura AP. Warner se přidal ke studiím Sony Pictures, Walt Disney a Twentieth Century Fox.

Jednotný formát zrychlí přesun k vítězné technologii a zvýší prodej DVD s vysokým rozlišením obrazu. Roční tržby světového trhu s domácím videem přitom dosahují kolem 24 miliard dolarů (414 miliard korun). Analytici ale také upozorňují na to, že si spotřebitelé budou muset pořídit patřičné televizory s vysokým rozlišením.

Toshiba v dnešní zprávě oznámila, že přestane vyvíjet, vyrábět a prodávat přehrávače a rekordéry HD DVD. Nišida ale slíbil, že koncern zajistí podporu již prodaným přístrojům HD DVD, které má ve světě zhruba milion spotřebitelů. Manažer dodal, že není jisté, jak se nyní zachovají studia Universal Studios, Paramount Pictures a DreamWorks Animation, která podepsala dohody o výrobě filmů na discích HD DVD. Potenciální ztráty jsou malé v porovnání s úsporami. Nikdo nechce, aby se tato válka formátů vlekla, uvedli k očekávanému kroku Toshiby analytici investiční banky Goldman Sachs před několika dny.

Odstoupením od technologie Toshiba ušetří ve fiskálním roce do března příštího roku kolem 450 milionů dolarů (7,76 miliard korun), které by jinak dala na propagaci a restrukturalizaci svých aktivit kolem HD DVD. Likvidace nadměrných zásob a výrobních linek přitom podle Goldman Sachs může Toshibu stát jen 93 milionů dolarů po přepočtu.

Konkurenční technologii Blu-ray propagují koncerny Sony a Matsushita Electric Industrial se svou značkou Panasonic. Za Blu-ray se vedle velkých filmových studií postavil i největší světový maloobchod Wal-Mart Stores.

MMF tip early

Bitva formátů připomněla soupeření mezi systémy VHS a Betamax z 80. let; velké množství zákazníků tehdy utrpělo tím, že vsadilo na technologii, která nakonec prohrála. Investoři teď zejména oceňují, že Toshiba končí s HD DVD jen dva roky od uvedení prvního přístroje na trh. Sony například trvalo více než deset let, než ukončila produkci Betamaxu.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).