Jste v dosahu východočeského vysílače Černá hora a nemůžete naladit digitální rozhlasové vysílání společnosti Teleko ve standardech DAB a DAB+? Firma nedávno přeladila svůj multiplex z L-pásma na III. televizní pásmo, čímž výrazně zlepšila příjmové podmínky na straně posluchačů. Nyní na svém webu radí, aby zájemci o příjem digitálního rozhlasu z Černé hory využili staré a nepoužívané antény pro příjem analogové televize, které jsou namontovány s vertikální polarizací.
K TÉMATU: Ve III. pásmu už vysílá digitální rozhlas i z Černé hory, doletí až do Prahy
„Při projíždění východními Čechami nás napadla zajímavá věc. Na střechách domů je mnoho nevyužitých individuálních i společných TV antén. Jsou namířeny na vysílače Buková hora, Ještěd, Černá hora, Krásné i Javořice. Kromě Krásného jsou všechny namontovány s vertikální polarizací. Stejná se používá i pro vysílání digitálního rozhlasu,“ píše Teleko na svém webu. „Tyto antény jsou pro současný příjem TV signálu zbytečné, neboť DVB-T se vysílá už jen v pásmu UHF. Náramně se však dají využít ke zlepšení příjmu DABu. Stačí jen anténu připojit k DAB rádiu.“ ¨
ČTĚTE TAKÉ: Teleko testuje v rámci digitálního rozhlasu dopravní zpravodajství v radiotextu
U tunerů je takový postup jednoduchý, protože mají vlasní vstupní konektor. Přenosná rádia lze připojit přes středový vodič koaxu od antény na prutovou anténu rádia. „Ještě je dobré se podívat na střechu, kam anténa míří a případně přesměrovat na krkonošskou Černou horu. Pokud anténa mířila na Krásné v Železných horách, tak je potřeba ještě natočit anténu svisle. Takto lze přijímat DAB rádio na kanálu Trutnov – Černá hora 5D i ze vzdálenosti 150 km. Podobně to máme i my v Příbrami,“ dodává Teleko.