Hlavní navigace

Povodně dále mění program českých televizí: nejen ČT 24, ale i Novy a Primy

3. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

UVNITŘ PROGRAMOVÉ ZMĚNY – ČT i Prima kvůli povodním prodlouží hlavní zpravodajské relace, Nova nabídne záběry z vlastního vrtulníku a simultánní překlad reportéra německé RTL

Mimořádná povodňová situace zcela překopala programové schéma některých televizních stanic. Nejvíce se pochopitelně projevila ve vysílání zpravodajského kanálu ČT 24. Každou půlhodinu přinese zpravodajská ČT 24 aktuální informace o vývoji povodňové situace, každou sudou hodinu jsou aktuální zprávy simultánně tlumočeny do znakového jazyka. Vysílání je rozšířeno o horní grafickou lištu, která je zaměřená výhradně na servisní informace o krizových linkách v krajích a dalších potřebné informace pro lidi bojující s velkou vodou, uvedla tisková mluvčí České televize Michaela Fričová.

Veřejnoprávní Česká televize dnes mimořádně nabídne hlavní zpravodajskou relaci Události o stopáži 60 minut. Mimořádné živé vysílání ČT 24 potrvá až do jedné hodiny v noci, následovat budou zprávy každou půl hodinu, dodala Fričová. Bohatý informační servis nabízí Česká televize také na svém zpravodajském webu www.ct24.cz. ČT při příležitostí povodní také vůbec poprvé testuje projekt sekce Nová média s názvem Krizová mapa. O něm už server DigiZone.cz referoval blíže dnes dopoledne. Při vkládání informací a fotek ale, prosím, nezapomínejte na uvedení data, času a co nejpřesnější lokace a srozumitelný popis události, vyzvala na Facebooku diváky Česká televize.

K TÉMATU: ČT 24 v neděli s celodenním podílem 17%, finále vítězné SuperStar zastínily povodně

Na plné obrátky pracuje během povodní také redakce zpravodajství televize Nova. Dnes vysíláme několikrát denně krátké zprávy, kde reportujeme přímo z místa. Díky našim reportérům monitorujeme dění po celých Čechách, řekl serveru DigiZone.cz šéfproducent zpravodajství televize Nova Kamil Houska. Stanice má v terénu čtyři přenosové SNG vozy a také speciální batohy, které umožní vysílat odkudkoliv živě. Nově tak tento fakt umožní být až na osmi místech v jedinou chvíli. K dispozici budou dále i letecké záběry. Nova si při této příležitosti pronajala i vrtulník.

Máme v terénu všechny reportéry, a to nejen ty, kteří mají mít směnu. Všichni jsou v plném nasazení, potvrdil DigiZone.cz Houska. Už dopoledne nabídla Nova dvoje mimořádné krátké zprávy, odpoledne na diváky čeká ještě několik dvou až tříminutových zpráv. Živé vstupy pak bude Nova přinášet až do pozdních večerních hodin, poslední nabídne v rámci Nočních Televizních novin. Většinu z dnešních 42 minut Televizních novin budeme věnovat povodním. Jde o mimořádnou událost, které chceme divákům v plné míře zprostředkovat. Nabídneme živé vstupy ze Slovenska od Markízy a se simultánním překladem reportéra německé RTL, přiblížil šéfproducent zpráv na Nově.

NEPŘEHLÉDNĚTE: ČT poprvé naostro zkouší Krizovou mapu Česka. Monitoruje na ní povodně

Povodně se promítnou pochopitelně i do vysílání Primy family. Už v 16 hodin odvysílání mimořádnou zpravodajskou relaci. Dnešní vydání o 20 minut delších Zpráv FTV Prima od 18.55 nebude vysílat z newsroomu na Palmovce, ale od Národního divadla. Moderátoři mimořádných povodňových zpráv Klára Doležalová a Karel Voříšek tak budou mít dobrý přehled o stavu Vltavy, která má kulminovat a budou připraveni hovořit se záchranáři i lidmi odpovědnými za bezpečnost a odklízení následků povodní, uvedl mluvčí David Vaníček a dodal: Zpravodajství FTV Prima pochopitelně pracuje v mimořádném režimu a do práce povolalo už včera všechny reportéry a moderátory. Živé vstupy z postižených oblastí tak zprostředkují například i Terezie Kašparovská a Tomáš Drahoňovský.

ČTĚTE TAKÉ: ČT 24 a Radiožurnál mění program, vysílají mimořádné povodňové zpravodajství

Povodně nejsou tématem číslo jedna ale jen pro televize. Pozadu nezůstává ani pochopitelně veřejnoprávní Český rozhlas. Nejvíce aktuálních informací nabízejí Radiožurnál, web zprávy.rozhlas.cz a regionální stanice. Tématu se věnují i všechny další celoplošné stanice a Radio Wave. Lidé mohou informace do vysílání podávat přes povodňovou linku 221 555 221. Český rozhlas bude ve vysílání podporovat i sbírkovou činnost na pomoc obětem povodní, uvedl v tiskové zprávě ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů ČRo Jakub Čížek. Kromě zpráv, živých vstupů nebo minireportáží rozhlas připravuje i praktické rady. Instituce do svého vysílání zařadila také informace o sbírkových kontech organizací ADRA a Člověk v tísni.

Jak se s povodněmi v Česku popasují jednotlivé okruhy ČRo:

Radiožurnál

  • Radiožurnál vysílá nonstop povodňové zpravodajství. Pro své posluchače zřídil i povodňovou linku 221 555 221, na kterou mohou volat čerstvé informace ze svého kraje. Aktuální vývoj lze sledovat na webu zpravy.rozhlas.cz v on-line reportáži.
  • Každých 15 minut vysílá Radiožurnál zpravodajské relace, ve čtvrt a tři čtvrtě výhradně povodňové. Zelenou vlnu – dopravní zpravodajství – bude vysílat nonstop i přes noc. Mimořádné povodňové zpravodajství bude Radiožurnál vysílat, dokud povodně neskončí.
  • Dnes (v pondělí 3. 6.) mezi 17. a 18. hodinou odvysílá Radiožurnál povodňový speciál, který bude moderovat Martin Veselovský. Zaměří se na sever Čech, kde bude velká voda teprve kulminovat, na jižní Čechy, kde už začínají sčítat škody, i na Prahu.

Dvojka

Content tip EARLY

  • Dvojka celý den vysílá speciální zprávy o půl, povodním se bude věnovat i v odpoledním proudu, interaktivně s posluchači.
  • V 16:04 začne v pořadu Jak to vidíte diskuse týkající se likvidací škod po povodních. Pro své dotazy mohou posluchači využít e-mail: jaktovidite@rozhlas.cz nebo telefonní linky do studia 221 552 525, 221 552 424.
  • Pořad Kontakt Dvojky se bude ve 20.05 věnovat hygienickým opatřením, která jsou spojena s povodněmi.

Plus

  • Stanice Plus dnes zahájila vysílání živých zpráv od 7:00 do 15:00 – zprávy jsou věnovány téměř výhradně povodním s přesahem do situace v zahraničí.
  • V 16:10 se pořad Leonardo zaměří na téma: Jak se věda vyrovnává s povodněmi?
  • Povodním se bude věnovat i speciál v 17 hodin a Radiofórum v 19 hodin. 

Regionální stanice

  • Všechny regionální stanice posílily své zpravodajství a zaměřují se na povodně zejména svého regionu. Povodním se věnují předevšímstanice Regina, Region, Středočeský kraj, České Budějovice, Plzeň, Sever a Hradec Králové.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).