Hlavní navigace

Pozice Česka před jednáním o pásmu 700 MHz? Dlouhodobé garance alespoň pro pásma 470–694 MHz

8. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu odpovědělo serveru DigiZone.cz na dotaz, zda se změnil avizovaný postoj České republiky k uvolňování pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů.

Česká republika zřejmě nebude trvat na tom, aby kmitočtové příděly pro stávající celoplošné multiplexy zemské digitální televize (DVB-T) byly využity do konce jejich platnosti, tedy do let 2021 až 2024. Takovou pozici českého státu na mezinárodních jednáních slíbil loni v říjnu českým televizím náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. Podle mluvčího resortu Františka Kotrby se ale oficiální postoj Česka k této problematice letos na jaře změnil. Pozice ČR ve vztahu k mezinárodním jednáním o využití UHF pásma byla na jaře t.r. doplněna stanoviskem MPO ve veřejné konzultaci k tzv. Lamyho zprávě, uvedl mluvčí.

K TÉMATU: Vypínání DVB-T před rokem 2024? Nepřipadá v úvahu, slíbilo ministerstvo televizím

Stručněji je pozice reflektována v souhlasu se stanoviskem – ad společný postoj zemí EU na nadcházející WRC 2015 v COM(2015) 234, z něhož je možno připomenout např. podporu dlouhodobého exkluzivního zachování (nejméně do roku 2030) pásma 470–694 MHz pro DTT, sdělil Kotrba. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle mluvčího momentálně zpracovává prostřednictvím pracovní skupiny pro rozvoj pozemního televizního vysílání podklady pro chystanou Strategii rozvoje digitální terestrické televize v České republice, již by měla na konci letošního roku schválit vláda.

MMF24

ČTĚTE TAKÉ: Tři největší operátoři sítí DVB-T komentují vládní Strategii správy rádiového spektra

Pro zpracování příslušných materiálů, mj. i Strategie rozvoje DTT, ustavil náměstek ministra Karel Novotný expertní skupinu, která začala pracovat v červnu tohoto roku a  jejíž výstupy budou diskutovány na jednání široké pracovní skupiny i ve standardním postupu tak, aby bylo možno uvedenou Strategii rozvoje DTT v požadovaném prosincovém termínu projednat na jednání vlády. Expertní skupina zahrnuje zástupce ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva kultury, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Českého telekomunikačního úřadu, Českého metrologického institutu a České televize, upřesnil František Kotrba. Dokument naváže na nedávno schválenou Strategii správy rádiového spektra, která prošla vládou v polovině června.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).