Hlavní navigace

Pozor na falešné antiviry či antimalware. Hlídejte, odkud stahujete

23. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Olivier Le Moal / Shutterstock.com
Pozor si dávat musíte nejenom na to, abyste si nepořídili antimalware/antivir, který jím není, ale také na to, zda ten pravý stahujete z pravého zdroje.

Malwarebytes jsou tvůrci jednoho antimalware software, který vám prohledá počítač na výskyt věcí, které antivirové firmy nepovažují za hrozbu. Nejsou jediní, ale rozhodně patří mezi těch pár, které se vyplatí mít ve výbavě pro občasnou kontrolu počítače, případně pro moment, kdy se váš počítač chová podivně.

V PUPs Masquerade as Installer for Antivirus and Anti-Adware varují, že narazili i na vlastní falešný program. V praxi pak ukazují falešné programy vyskytující se na antivirus-dld[dot]com, což ale vlastně není nic nového. Je běžné, že neznalý uživatel na podobné věci narazí ve vyhledávání, případně se nechá ke stažení něčeho takového zlákat přes falešné varování při instalaci jiných programů.

Na výše uvedené adrese ale vedle falešného AdwCleaneru najdete i falešný antivirus od AVG. Nebo, lépe řečeno, skutečné AVG tam nakonec získáte, ale spolu s ním do počítače stáhnete také nějaký ten malware, adware či crapware. Jak sami Malwarebytes upozorňují, pikantní na tom všem je, že touto cestou stažené AVG nakonec při spuštění kontroly počítače dokonce najde původní podvodný instalační program.

Nabídka falešného AdwCleaneru se ani stažením původního programu nezabývá, pouze vykoná špinavou práci a poté uživatele přesměruje na web, kde si může stáhnout skutečný AdwCleaner.

Cloud23

Na téhle zdánlivě malé aktivitě je ale daleko podstatnější to, že výše zmíněný web má řadu společných prvků s desítkami dalších webů, které slouží k témuž účelu. Jde o důsledně propracovaný systém na lapání nezkušených nešťastníků. Systém, který velmi podobně funguje na webech, kde si „zdarma“ můžete stáhnout nějaký software. Jen výjimečně ale bez přibalení něčeho, co jste nechtěli. 

Abyste se podobnému nebezpečí vyhnuli, musíte velmi důsledně vyhledávat originál a nespokojovat se s kopiemi, které jsou dnes běžně doplněny něčím, co nechcete (a čemu se ne nadarmo říká PUP, potentially unwanted programs). 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).