Hlavní navigace

Pozor na falešný AdwCleaner, chce peníze za odstranění adwaru

17. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
AdwCleaner, známý a reálný software pro čištění zaneřáděných Windows, se dočkal falešné podoby. Zdaleka nejde o nový trik.

Tvůrci virů a malwaru tenhle trik používají už docela dlouho. Využijí existence nějakého reálného užitečného softwaru a přibalí k němu škodlivý přídavek. Děje se to často na webech nabízejících software zdarma – můžete si být skoro jisti, že současně s užitečným legitimním softwarem si pořídíte něco, co jste rozhodně nechtěli a nečekali. V ještě dokonalejší podobě podfuku se můžete stát obětí zcela falešné kopie skutečného softwaru.

Právě na něco takového upozorňuje článek Scammers Are Using a Fake Version of AdwCleaner to Trick People. Skutečný AdwCleaner je užitečný program, který se nejspíš hodně vyplatí získávat pouze přímo od jeho autorů. Pokud si ho budete chtít „stáhnout“ odjinud, je dost možné, že si stáhnete jeho falešnou zavirovanou kopii.

Schéma je přitom klasické. Návštěvník, jehož počítač je zpravidla zamořen adwarem, malwarme, crapwarem a řadou různých dodatků do prohlížeče, se dostane na webovou adresu, která mu sdělí, že jeho počítač je nakažený. A nabídne mu řešení v podobě stažení AdwCleaner (či jakéhokoliv jiného programu), který má zajistit nápravu.

Nic netušící uživatel, který možná někde slyšel, že AdwCleaner (či jiné známé jméno) je dobrý a užitečný, samozřejmě uvěří a falešný software stáhne a spustí. Falešný AdwCleaner pak provede kontrolu počítače a uživateli oznámí, že za 59.99 USD nákazu odstraní (což už mimochodem reálný AdwCleaner neudělá, ten funguje kompletně zdarma).

KL24

V tomto všem nezbývá než dodat, že pokud máte podezření na výskyt něčeho nechtěného v počítači, tak je velmi dobré si stáhnout buď zmíněný AdwCleaner přímo od autorů (tedy odtud). Nebo můžete zkusit druhou dobrou alternativu v podobě Malwarebytes – jde sice v zásadě o placený produkt, ale zdarma dostupná verze vám zpravidla pomůže.  V obou případech je skutečně více než vhodné nestahovat odjinud, než přímo od autorů.

Je také dobré vědět, že antivirové programy právě adware, malware a tomu podobná zvířátka nedetekují a neřeší – proto je vhodné mít v počítači k dispozici něco, co je dokáže najít a odstranit. A nezapomínejte takovýto software čas od času spouštět – vyplatí se to zejména tam, kde k počítačům pouštíte děti, manželky, rodiče či prarodiče. BFU dokáží do počítače dostat nevídané věci, zejména pokud jim k tomu dáte dostatek příležitostí v podobě Windows.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).