Hlavní navigace

Pozor na to, co stahujete: tvůrci malwaru mají aktuálně v oblibě Instagram

13. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Falešné prohlížeče, stahovače fotek či videa, ale i programy pro vkládání fotografií na Instagram jsou oblíbeným nástrojem pro šíření malwaru a virů.

Stoupající obliba Instagramu vyvolala zvýšené aktivity tvůrců malwaru i virů. Jak upozorňuje Malwarebytes, měli by uživatelé dávat pozor zejména při instalaci prohlížečů fotografií z Instagramu či „klientů“ pro přístup ke službě na mobilních telefonech i osobních počítačích. Nebezpečné mohou být i různé programy pro nahrávání fotografií z počítačů.

Jakkoliv podobné programy dost často skutečně dělají to, co nabízejí, je zde jeden háček. Bývá k nim „přibalený“ malware, viry a různý software, který do počítače v žádném případě nepatří. Stejně jako v případě YouTube funguje obvyklý trik využívající potřeby lidí stahovat si z Instagramu fotky a videa. Stačilo nahradit obvyklé „Youtube video downloader“ za „Instagram video downloader“ a oběti se nachytají stejně snadno.

Nejčastější „příbal“ u podobných programů je zdánlivě neškodný a spadá do kategorie Adware, tedy software, které bude uživatele počítače zásobovat reklamou a do prohlížečů často doplní nějaký plugin či toolbar – ten nejčastěji poslouží k tomu, aby uživatele přesměroval na web, který potřebuje návštěvnost a doplňoval na navštěvované weby další inzerci. Podobný software poté bývá poměrně obtížné odinstalovat (viz například How to Remove PUP.Optional.OpenCandy (Removal Guide).

Antivirové programy přitom podobný nechtěný software (používaná zkratka PUP znamená Potentially Unwanted Program) málokdy detekují, v řadě případů se totiž používá jako neškodná součást softwarových balíčků šířených na seriózních službách. Vedle antivirového softwaru tak může často pomoci, pokud používáte nějaké „anti-malware“ aplikace, tedy takové, které podobné věcí detekují.

Pokud se podíváte do Google Play, tak na frázi „instagram video downnloader“ najdete desítky výsledků. Samozřejmě i takových, které nabízejí funkčnost pro stažení videa z YouTube či Facebooku a řadu dalších variant. Pravděpodobnost, že si při instalaci podobných apliakcí nestáhnete ještě něco, co rozhodně nechcete, je hodně malá.

Marketing Meeting balicek

Podobně je tomu například i u rozšíření pro Chrome či Firefox. V případě Chrome existuje zásadní poznávací znamení podezřelého rozšíření – bude vyžadovat přístup k datům na všech webech a případně ještě přístup k vašim kartám a vyhledávací aktivitě. Pokud by šlo jen o stahování z Instagramu, mělo by takové rozšíření žádat pouze o přístup k datům na Instagram.com.

Zdroj: More PUPs Sighted, Using Instagram as Lure

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).