Hlavní navigace

Prague Hacks: Jak využít otevřená data ke zlepšení života ve městě

15. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Adéla Mikschiková
Asi sedmdesát nadšenců zkoušelo přes víkend nápady na to, jak by se pomocí dat z různých zdrojů mohla řešit některá trápení obyvatel velkoměsta.

Fond Otakara Motejla dlouhodobě usiluje o otevírání dat veřejné správy. Podnikatelský akcelerátor StartupYard si přál uspořádat hackathon. Domluvily se tedy spolu, a ještě s urbanistickým spolkem reSITE, a přichystaly hackathon nad otevřenými daty Prahy, nazvaný „Prague Hacks“ čili „Sdílené město“. Uskutečnil se o uplynulém víkendu v Node5.

Mnohá data poskytl Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a hackathon „zaštítila“ nejen Praha, ale i britské, americké a francouzské velvyslanectví. Společnosti IBM a Microsoft pro něj poskytly cloudové technologie Bluemix, respektive Azure, a sponzorovala jej i Nadace Vodafone a další partneři.

Pořadatelé domlouvali data skoro půl roku. Některá jsou sice veřejně na webu, jiná byla dostupná jen na hackathonu — například údaje o cenách nemovitostí.

Geodata pocházela především z pražského geoportálu. Dále mohli účastníci pracovat s jízdními řády městské hromadné dopravy, se statistickými údaji o dopravě, také s daty o výjezdech sanitek, s mapou kriminality nebo s daty o přestupcích od městské policie, s volebními výsledky nebo s údaji o návštěvnosti poboček Městské knihovny.

Praha 7 a Praha 8 poskytly údaje o školách, o rozpočtech, o rozmístění nádob na odpad, Praha 7 ještě údaje o městské zeleni, o sportovištích nebo například o bytech v obecním vlastnictví.

Cédric Maloux představuje data na zahřívacím setkání 8. června.
Foto: Adéla Mikschiková

Cédric Maloux představuje data na zahřívacím setkání 8. června.

Pořadatelé si představovali pět tematických okruhů, kterými se měl hackathon zabývat: městskou zelení, parkováním, městským majetkem a nemovitostmi a jejich využíváním, školami a mateřskými školami, a odpadem. Projekty měly napomoci řešení problémů občanů a zlepšení jejich života ve městě.

K účasti na hackathonu se zapsalo 130 lidí, dostavilo se jich asi sedmdesát. V pátek večer, kdy hackathon zahajoval, si osmnáct z nich trouflo předstoupit před ostatní s prezentací vlastního nápadu.

Účastníci se měli seskupit kolem nápadů do soutěžních týmů po dvou až šesti lidech. Vzniklo nakonec třináct týmů. Ku pomoci jim bylo po dobu hackathonu třináct „mentorů“ různých odborností.

Soudě podle ohlasů se hackathon povedl, ve srovnání s podzimním datovým hackathonem nemuseli účastníci v datech tápat — znali jejich obsah a význam, a tedy stačilo rozvinout určitý nápad a zkusit jej za víkend dotáhnout k prototypu.

Hlavním vítězem se stala platforma pro data o školách

Hackathon v neděli skončil prezentacemi soutěžních týmů. Ty na ně měly po třech minutách. Projekty pak posuzovala porota složená ze zástupců pořadatelů a hlavních sponzorů.

Celkovým vítězem prohlásila „Naše školy“. Prvotní nápad představil v pátek Marek Lisý, spoluzakladatel Levebee.com. Na hackathonu na něm dále pracovali Michal Zwinger (rovněž spoluzakladatel Levebee.com), Šimon Rozsíval (také spoluzakladatel Levebee.com), Martin Egrt, Honza Kašpárek, Lenka Moutelíková a Tomáš Fejfar.

Porada týmu „Naše školy“
Foto: Adéla Mikschiková

Porada týmu „Naše školy“

Projekt „Naše školy“ se pokusil ukázat na datech asi osmdesáti škol z Prahy 7 a 8, jak by šlo data o školách pořádat a uchovávat lepším způsobem než jen v excelovských tabulkách, aby mohla být využívána třeba ke srovnávání nebo vyhledávání škol podle různých měřítek. Jde vlastně o koncept platformy. Data by byla zpřístupněna a otevřena skrze RESTful API.

Michal Zwinger chápe projekt jako nekomerční. Předpokládá, že v život by mohl být uveden, pokud se jeho udržování ujme nějaká neziskovka. To by se mohlo splnit…

Více vítězů

Každý z pořadatelů a sponzorů, kteří měli zástupce v porotě, vyhlásil ještě „své“ vítěze — obvykle trojici, a spíše právě při těchto vyhlášeních šlo o možnou budoucnost projektů.

Cédric Maloux, ředitel StartupYardu, nabídl projektům „wHeReToLiv.prg“, „Storyteller“ a „WALKz“, že budou-li mít zájem, mohou se ucházet o účast v příštím běhu akcelerátoru od ledna 2016.

K účasti v akcelerátoru Vodafonu pro společensky prospěšné startupy vyzval Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone, projekty „sbirej.to“, „ŠtěstíčkuNaproti“ a právě „Naše školy“.

Vítězný tým převzal ocenění
Foto: Adéla Mikschiková

Vítězný tým převzal ocenění

Spolek reSITE by rád dále spolupracoval s „NeverRun“ (mapa ukazující aktuální polohu jednotlivých tramvají či autobusů MHD – zatím je ovšem založená jen na přepočítávání z jízdních řádů, poloha vozů z GPS totiž není veřejně k dispozici), s „WalkingAreas“ a rovněž s „Naše školy“.

Jan Pospíšil nabídl jménem Microsoftu další podporu a služby Azure v hodnotě až 60 000 dolarů projektům „wHeReToLiv.prg“, „Storyteller“ a „WALKz“.

Petr Biskup, který má na starosti podporu startupů v IBM, vybral projekty „City Activity“, „Naše školy“ a „ŠtěstíčkuNaproti“. Mohou se ucházet o technickou i marketingovou pomoc od IBM, jež jim nabízí cloudové služby v hodnotě do 120 000 dolarů.

Nakonec Fond Otakara Motejla ohlásil, že by rád dále spolupracoval s projekty „sbirej.to“, „Signalizator“, „NeverRun“ a „Naše školy“.

Marketing Meeting balicek

Osobně mě nejvíce zaujal nápad právě na „Signalizator“, jelikož se tento projekt snaží vyřešit, že není v silách běžného občana průběžně sledovat úřední oznámení, která by se mohla týkat místa, kde žije.

Oproti mnohým členům poroty nevidím valného smyslu v projektu „WALKz“ na „objevování města procházkami“. Poněkud mi zavání digitální demencí potřebovat aplikaci na to, aby uživateli doporučila „podle nastavených preferencí“, že by si mohl zajít postranními ulicemi, popřípadě parkem, má-li trochu času navíc.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).