Hlavní navigace

Praha definitivně bez analogu: Nova vypnula poslední dokrývač

10. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

10. 9. 2010

Šestnáct měsíců po vypnutí hlavního městského analogového televizního vysílače na Žižkově se odmlčel i poslední malý analogový dokrývač v české metropoli. Televize Nova ukončila analogové vysílání z pražských Vokovic. Serveru DigiZone.cz to potvrdil technický ředitel Novy Ivo Ferkl. Dohodli jsme se už dřív s Českými Radiokomunikacemi, že toto vysílání už nebude třeba. Přesně nevím, kdy se mělo vypnout, uvedl.

K TÉMATU: Televize Nova ukončila analogové vysílání z pražského Strahova

Nova byla poslední televizí, která na území Prahy provozovala některý z analogových dokrývačů. Jako první se v Praze 30. dubna minulého roku vypínal silný analogový vysílač na Žižkově, 31. října další silný vysílač na Cukráku. Spolu s ním ukončila Česká televize a Prima vysílání z analogových dokrývačů ve Vokovicích, Krči a na Žvahově. Do letošního 4. ledna pak vysílala analogová ČT 1 z vysílače na Strahově. Na stejném vysílači pokračovalo do konce letošního července i analogové vysílání Novy.

cyber-obecný tip

TABULKA: Seznam analogových televizních vysílačů v Praze a středních Čechách s termíny jejich vypínání

Jedinými dvěma malými analogovými televizními dokrývači, které ještě zůstávaly v provozu, byly Vokovice na kanálu 47 a Žvahov na kanálu 45. Oba využívala právě televize Nova. Vypnutí posledních dvou analogových dokrývačů ale neznamená, že by v Praze nebylo možné naladit televizi analogově. Do metropole stále zasahuje analogový signál ze silných vysílačů v severních a východních Čechách.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.