Hlavní navigace

Praha pokračuje v jízdě. Ministři se pochválili a otevřeli vesmírný inkubátor

9. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Prague Startup Centre
Napřed startupové centrum, teď vesmírný inkubátor. Další dílky skládačky, kterou se rozhodla zaštítit pražská primátorka.

Šestnáctá pobočka Evropské kosmické agentury už sedí v Praze. ESA se domluvila s Czechinvestem a v prostorách nedávno otevřeného Prague Startup Centra se usídlí inkubátor zaměřený na kosmické technologie. „Dohoda s Czechinvestem je taková, že tu ESA bude mít zvýhodněný nájem. Praze to dává smysl, protože ji to nestojí žádné dotace navíc a zároveň podporuje celkem prestižní věc. Přihlášky do prvního kola by se měly otevřít na podzim a začalo by se naostro příští rok na jaře,“ tvrdí šéf startupového centra Michal Zálešák

Praha by měla obsluhovat středoevropský region. Jinak podobné inkubátory vznikly už ve třinácti státech Evropy. Financování projektu je zatím zajištěno na pět let, kdy kosmická agentura poskytne 1,25 milionu eur. Během pětiletky by se mělo inkubátorem prohnat kolem pětadvaceti startupů s tím, že průměrná doba pobytu by měla být mezi jedním a dvěma roky. 

Role Czechinvestu by měla být především poradenská. V agentuře jsou připraveni poskytovat konzultační a poradenské služby především v technologické a podnikatelské oblasti. A to včetně hledání investorů.  

Za nápadem ale stojí ministerstvo dopravy a spolufinancovat ho bude i Praha, která do programu nasype 22,3 milionu korun. Během dnešního slavnostního podepisování smlouvy se to neobešlo bez ministrů, kteří se museli veřejně pochválit. 

"Jde o první podobný inkubátor ve střední a východní Evropě. Cením si proto toho, že jsme projekt dotáhli do konce a vytvořili program, který podporuje podnikatelské nápady a hledá využití kosmických technologií v běžném životě,“ uvádí ministr dopravy Dan Ťok. Podobné sdělení zaznělo i z ministerstva průmyslu. 

Inkubátor je jeden z dílků inovační skládačky, kterou se letos rozhodla rozjet pražská scéna. Z Prahy by se totiž také mohlo stát takzvané chytré město. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) představila iniciativu Smart Prague. Jde o vizi na několik let, která má proměnit zejména tři oblasti: energetiku, dopravu a smart governance (úřady a podobně). Zapojit se má i kreativní průmysl. Ovšem prozatím jediné, co skutečně vzniklo, je web a logo.

cif-tip-téma-foto

V provozu je ale už inkubátor v pražském paláci Adria. Prague Startup Centre zaštítila kromě města i ICT Aliance. I tam by mohli využít peníze z erárního Národního inovačního fondu. Ten by se měl rozjet letos s víc než miliardou korun. 

Stejně jako NIF chce služeb Evropského inovačního fondu využít i Praha. „Praha chce dělat také svůj seedfond. Nechtějí to hodnotit a domluví se s EIF, který by měl vybírat startupy, protože s tím má zkušenosti,“ vysvětlil Lupě v rozhovoru šéf ICT Aliance i nového centra Michal Zálešák

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.