Hlavní navigace

Krnáčová a Babiš otevřeli Prague Startup Centre, zaměří se i na chytrá města

3. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Prague Startup Centre
Praha společně s partnery a Evropskou vesmírnou agenturou v paláci Adria spouští nové startupové prostory a inkubátor.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se po své dřívější cestě do Silicon Valley zase jednou ohlásil s podporou mladých technologických firem. Společně s primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou (ANO) oficiálně otevřel technologický inkubátor Prague Startup Centre, umístěný v pražském paláci Adria hned u magistrátu.

Prostory v ikonické budově jsou jednou z částí podpory podnikání, které hlavní město rozjíždí. Součástí jsou kanceláře pro startupy a také inkubační program. Vše je připravováno s partnery typu Czech ICT Alliance, CzechInvest, Microsoft, CzechTrade či vysokými školami. Prostory Adrie patří přímo městu.

Druhou velkou částí centra se zhruba v půlce roku stane projekt s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Ta provozuje inovační centra nazvaná ESA Business Incubation Centers (ESA BIC) zaměřená na vesmírný výzkum a na něj navázané oblasti a Praha se stane první pobočkou tohoto projektu ve střední a východní Evropě.

ESA do pražské odnože vloží 25 milionů korun, stejnou částkou by měla přispět i Praha samotná. České hlavní město má v rámci vesmírného programu poměrně zajímavé postavení, už zde funguje sídlo pro navigační systém Galileo. Ve hře je i umístění skladů Galilea na území republiky.

Projekty pro chytrá města

Zkušenosti s ESA BIC už má česká firma BattSwap, která byla dříve přijatá do pobočky v Německu. BattSwap se soustředí na výměnu baterií v elektrických automobilech a nyní se přesouvá do Prague Startup Centre. Na programu v Česku spolupracuje také ministerstvo dopravy a CzechInvest a podporu zde má najít až 25 firem.

Prague Startup Centre v paláci Adria.
Autor: Jan Sedlák

Prague Startup Centre v paláci Adria.

Adriana Krnáčová chce ze startupového centra vybudovat také inkubátor pro takzvaná chytrá města, součástí je tak třeba služba Zaparkuju.cz. Praha v současné době pracuje na koncepcích vlastní realizace smart city a podle slov primátorky chce navázat na projekty, jako jsou otevřená data magistrátu či předplacená jízdenka Lítačka. Vznikne mimo jiné platforma Prague Market pro online placení odpadu či poplatků za psa.

To, zda by město bylo ochotné smart city nápady z inkubátoru nasadit v praxi, ale vůbec není jisté. „Praha není o tom, aby to uváděla do praxe. Chceme hlavně, aby se firmy uplatnily na trhu obecně,“ říká Krnáčová. Prioritou chytré Prahy jsou podle ní tři oblasti: energetická šetrnost, doprava a informační technologie. Prague Startup Centre má pomoci s kreativní činností.

KL23 hlasovani

Město rovněž otevírá kontaktní centrum pro podporu podnikání a inovací ve Škodově paláci. To má údajně spojovat informace z privátní, veřejné a akademické sféry. „Město bude hledat i další prostory pro další projekty. To může mimo jiné přitáhnout pozornost zahraničních investorů,“ říká primátorka s tím, že v Prague Startup Centre už několik zahraničních firem působí.

Zapojení Andreje Babiše je otázkou. Při proslovu znovu připomněl svoji cestu do Valley a že Češi jsou „nejlepší ajťáci na světě“. Podotknul také, že stát by se měl co nejméně míchat do podnikání. Zmínil i to, že „slyšel, že to [podpora startupů] dobře funguje v Brně“. Nic konkrétního ale neuvedl a zřejmě byl spíše marketingovou podporou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).