Hlavní navigace

Praktické zkušenosti GTS Czech v oblasti virtuálních datových center

3. 11. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Virtuální datové centrum je mantra dneška. Je to jen móda, nebo jsou tu opravdu citelné přínosy? O své zkušenosti se podělí lidé, kteří jedno takové centrum mají „za sebou“.

Toto je komerční sdělení. Server Lupa.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah

V současné době je technologický prostor ICT zaplněn pojmy virtualizace a cloud computing, což trochu vede k inflaci obecných principů těchto pojmů. Rozhodli jsme se tedy zde popsat konkrétní zkušenosti, které GTS Czech získala v rámci svých interních projektů a které vedly k implementaci nových produktů GTS z rodiny Virtual Hosting – tedy volně přeloženo z oblasti Virtuálních datových center.

Projekt Umbrella Management System (UMS)

V této praktické zkušenosti nám virtualizace pomohla zajistit provoz pro centrální dohled sítě UMS (Umbrella Management System). V rámci UMS máme jednotné zastřešující prostředí pro management přibližně 60 heterogenních technologií (IP, DSLAMs, DWDM, SDH EWSD,…) koexistujících v rámci GTS Czech a zajišťujících převážně FCAPS funkcionality (Fault, Configuration, Accounting, Performance, Security).

Základ systému UMS byl implementován v roce 2007 a poté byly v několika následných fázích přidávány další technologie. V rámci CEE regionu byl systém rozšířen do čtyř dalších zemí, které jsou součástí GTS CE (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko).

Původně komponenty běžely na šesti samostatných serverech Sun Sparc. Operační systém Solaris 9, který byl použit na většině serverů, neumožňoval virtualizaci, takže bylo nutné mít šest samostatných serverů, což společně s vysokou cenou za podporu na servery Sun Sparc má za následek relativně vysoké provozní náklady.


Autor: GTS

Během přípravy projektu bylo domluveno, že společně s aktualizací komponent na nejnovější verze proběhne i migrace celého systému na operační systém Linux, který poběží ve virtualizovaném VMware prostředí.

Z pohledu výpočetního výkonu bylo šest původních fyzických serverů zkonsolidováno na dva, kde se na jednom provozovaly čtyři virtuální stroje a na druhém dva. Toto rozložení bylo výhodné z hlediska optimalizace licencí na databáze, neboť použité databáze se licencují podle počtu fyzických procesorů bez ohledu na počet jader, počet instancí a virtualizaci. Toto uspořádání umožnilo ušetřit dvě ze stávajících čtyř licencí, které lze využít jinde nebo ušetřit na výdajích na údržbu. V rámci interního využití virtualizace jsme se tak sami opravdu přesvědčili o tom, jak nám virtualizace pomohla ušetřit náklady, zvýšit dostupnost a flexibilitu platformy, což výše uvedený případ jednoznačně prokázal.

Projekt SMS Gate a Premium SMS

V této části popíšeme řešení, které nám pomohlo spustit cenově a technologicky efektivní produkt poskytujících našim zákazníkům služby hromadných SMS.

Při návrhu designu technologie podporující tento produkt jsme se shodli, že zvolíme softwarovou aplikaci pro SMS produkty běžící na virtuální infrastruktuře. Jako hardware platforma slouží servery HP Blade, přičemž pro virtualizaci jsme tentokrát za pomoci externího partnera nasadili nikoliv VMware technologii, ale alternativní Citrix XEN.

SMS platforma poskytuje aplikace pro zpracování SMS (odesílání, přijímání, reportování a billing) a je využívána mnoha zákazníky a to nepřetržitě, proto zde byly jednoznačně největší požadavky kladeny na vysokou dostupnost a zajištění 100% chodu aplikace. Řešení zohlednilo kromě vysoké dostupnosti také nákladovou optimalizaci, které bylo dosaženo nasazením virtualizace na již stávající hardware.

Výše uvedené řešení nám tak umožňuje nabízet profesionální služby GTS SMS Gate a GTS Premium SMS, jejichž funkcionalitu uvádíme níže.

Služba GTS SMS Gate zajišťuje hromadné rozesílání a příjem SMS pro realizaci marketingových kampaní, rozesílání provozních informací, hromadné informování občanů, apod.:

  • odesílání a příjem SMS do/ze všech mobilních sítí v ČR, fixních sítí v ČR i do zahraničí,
  • přímé připojení k platformě, PC aplikace, webová aplikace,
  • reporting.

B. Služba GTS Premium SMS zajišťuje realizaci SMS plateb v rámci spotřebitelských soutěží, hlasování, prodeje služeb, obsahu nebo drobného zboží, apod.:

  • propojení do všech mobilních sítí v ČR, fixních sítí v ČR a na Slovensko
  • webová aplikace pro realizaci soutěží a hlasování,
  • aplikace pro realizaci mikroplateb (Jízdenka, Lékař, Parking, aj.),
  • online aplikace pro tisk daňových dokladů,
  • reporting.

Projekt webových stránek GTS

V této praktické zkušenosti bychom se zmínili o hostování internetových stránek celé naší skupiny GTS. Jedná se o rozsáhlé webové aplikace pod doménami www.gtsce.com, www.gts.cz, www.gts.sk, www.gts.pl, www.gts.hu, www.gts.ro a www.cecolo.com.

Pro bezproblémové zajištění chodu našich webových stránek bylo potřeba vyřešit celé množství otázek. V té první, týkající se platformy infrastruktury, jsme však měli po předchozích zkušenostech rychle jasno – využití virtualizovaného prostředí pro hostování jednotlivých webových aplikací.

Celé řešení bylo postaveno na čtyřech virtuálních serverech (2× Apache/Tomcat a 2× databázový server).  Každý server má své úložiště dat na NFS serveru. V praxi si můžete prostřednictvím NFS klienta připojit disk ze vzdáleného serveru a pracovat s ním jako s lokálním. V prostředí Linuxu se jedná asi o nejpoužívanější protokol pro tyto účely.


Autor: GTS

Následně již jen proběhla instalace operačního systému (jako výchozí operační systém používáme Linux Ubuntu LTS i386 Server Edition) ve VMware vSphere Client, kde bylo nutno instalovat aktualizace dané distribuce a posléze manuálně doinstalovat VMware Tools pro doporučenou správu a propojení virtuálního serveru s hypervizorem.

ebf - tip do článku - debata

Dále pro bezproblémový chod internetových aplikací bylo potřeba zajistit distribuční instalace Apache (instalováno z repozitářů distribuce) a jeho doplňků, instalace Java balíčků (kde nebylo využito distribučního balíčku), instalace serveru Tomcat (opět nebylo použito balíčkové verze) a distribuční instalace MySQL, apod.

Výsledkem celého snažení je připravené prostředí pro zajištění chodu našich internetových prezentací v rámci požadované vysoké dostupnosti.

Stručné představení produktu GTS Virtual Hosting

Virtuální datové centrum poskytuje všem firemním zákazníkům rychlou a škálovatelnou sadu výpočetních zdrojů v podobě služby (Infrastructure-as-a-service, IaaS). Tyto služby umožňují zákazníkům vybírat, alokovat a přesouvat výpočetní zdroje v čase, ve kterém je potřebují.

Aby naše společnost vyšla vstříc všem požadavkům firemních zákazníků, bez ohledu na jejich velikost, nabízí dva typy produktů:

  • Služba Virtual Private Server (VPS) představuje hotové řešení, které pracuje a funguje stejným způsobem jako tradiční dedikovaný server, je však flexibilnější, spolehlivější a ušité na míru aktuálním potřebám.
  • Služba Virtual Hosting Environment (VHE) představuje ekvivalent privátního datového centra složeného z výpočetních zdrojů a dává zákazníkům k dispozici stovky možností vytvoření výkonné architektury ušité na míru aktuálním požadavkům s možností flexibility vůči změnám s tím, jak firma roste.

Autor: GTS

Cloud computing v podání GTS

Cloud computing v podání GTS je o synergii a zkušenostech z provozu fyzických a virtuálních datových center. Jako řešení nových produktů GTS Virtual Hosting bylo použito robustní, plně redundantní řešení postavené ve špičkovém datovém centru, což se nejen pro provoz kritických aplikací považuje za dnešní standard. Důvody jsou zcela jasné. Datová centra totiž nejlépe splňují podmínky pro provoz serverů, a to jak z pohledu fyzické bezpečnosti – vstup je zajištěn jen povoleným osobám, tak bezpečnosti technologické.

Mají ideální podmínky pro provoz serverů z pohledu klimatizovaných sálů, několikanásobné ochrany proti výpadkům elektrické energie zálohovaným zdrojem elektrické energie (UPS), tak i diesel agregátů a v neposlední řadě se také pamatuje na automatický hasicí systém. Z pohledu zapojení serverů nám zvolené řešení virtualizace umožňuje plně redundantní zapojení HA (1+1) což v kombinaci s vícenásobnou nezávislou konektivitou (mezinárodní i NIX) je ideální řešení pro provoz cloud computing platformy pro naše zákazníky.

Autor článku

Produktový Manažer ICT, GTS Czech.
Ředitel pro Strategii a Segmentový Marketing, GTS Czech.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).