Hlavní navigace

Praktické zkušenosti s videoslužbou KlikTV, konkurentem Voyo a Topfunu

23. 1. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Operátor služby sází hlavně na jednoduchost, což mu celkem vychází. Trochu pozadu je s obsahem: z dvou tisíc filmů je opravdu atraktivních výrazná menšina.

Krabička k televizi se spoustou filmů

Jen několik měsíců poté, co televize Nova uvedla na trh vlastní videoplayer služby Voyo, tedy externí set-top-box k televizoru, který umožní využívat její placenou videoslužbu prakticky na jakémkoli typu televizoru, přišla se stejnou nabídkou nová služba KlikTV. Původně slovenský operátor přeložil svoji nabídku do češtiny, zprovoznil český web a ke konci roku začal prodávat dva typy externích přehrávačů: stolní Klikbox S1 a USB klíčenku Klikbox Mini. Redakce DigiZone.cz dostala na otestování první z nich. Malý set-top-box nápadně připomínající Apple TV jsem testoval v domácích podmínkách s ne příliš kvalitním připojením k internetu (deklarovaných 5 Mbit/s) na periferii Pardubic – tedy v situaci, která je běžná pro většinu diváků v Česku.

KlikTV dorazila v poměrně malé krabičce z tvrdého kartonu, která kromě samotného set-top-boxu Klikbox S1 obsahovala dálkové ovládání s integrovanou baterií CR2025, elektrické napájení a HDMI kabel. Chyběl kabel pro připojení k internetu, ten si v případě, že zvolíte pevné připojení boxu přes LAN jako já, musíte obstarat sami. Přehrávač ale má umět i připojení přes Wi-Fi (v praxi jsem neověřoval, domácí připojení přes Wi-Fi nemám příliš rychlé a spolehlivé, takže by to negativně ovlivnilo recenzi služby). Důležitou součástí balení je i stručný uživatelský návod v češtině, slovenštině, maďarštině, angličtině a němčině, který se vešel na osm maličkých stránek papíru.

Instalace je otázkou několika minut

Instalace Klikboxu S1 je velmi jednoduchá a rychlá. Krabičku je třeba nejprve propojit HDMI kabelem s televizorem, poté dalším (vlastním) kabelem ke zdroji internetu (LAN) a nakonec ke zdroji elektrického proudu. Na vypnutém přijímači zepředu svítí jasně modrá dioda. Dálkové ovládání má už zabudovanou baterii, což ovšem neznalému zákazníkovi dojde až po nějaké době. Sám jsem se několik minut snažil na dálkovém ovládání najít, kudy se do něj vkládají baterie a který typ je do něj potřeba, protože v balení jsem žádné nenašel. Až po chvíli jsem narazil na malý umělohmotný proužek s šipkou, který jasně naznačoval, že mám vytáhnout proužek izolace, jež zabraňuje baterii kontakt s ovladačem.

Klasickým červeným tlačítkem jsem zprovoznil Klikbox S1, což se projevilo změnou barvy diody na přední straně přehrávače. Nyní svítila červeně a oranžově (rozsvítily se dokonce tři diody s různým odstínem oranžové). Nyní bylo třeba ještě na televizoru přejít v menu z „televize“ na „externí zařízení“, konkrétně pak na „HDMI“ (v mém případě „HDMI 2“, protože k našemu televizoru Samsung už máme přes HDMI připojený DVD rekordér). Poté se na obrazovce objevil jasný bílý nápis KlikTV v černém poli a přijímač chvíli „chroustal“ úvodní stranu nabídky videoslužby. Na obrazovce se náhle objevil snímek z jednoho z moha filmů z videotéky KlikTV a dole pod ním pás s hlavní nabídkou jednotlivých služeb.

Filmy, filmy, filmy. Většinou ale v SD kvalitě

Nyní jsem byl ve Filmotéce, hlavní části základní nabídky KlikTV, která obsahuje přes dva tisíce filmů. Jediným kliknutím na zvýrazněnou ikonku jsem se dostal do přehledu nabízených filmů. Opět se objevilo menu podobné tomu základnímu: dole pás přebalů DVD a nad nimi tak do dvou třetin obrazovky vždy detail filmu, na který jsem překliknul dálkovým ovladačem buď vpravo nebo vlevo od středu pásu DVD přebalů. Druhým kliknutím se dá dostat na úplný detail zvoleného filmu (krátký popis děje a základní informace o autorech a hercích). V levém horním rohu obrazovky lze zvolit „přehrání“ filmu, „trailer“ nebo „pokračování“. První dvě možnosti jsem chápal, třetí jsem pochopil teprve později.

Na úplně stejném principu jako Filmotéka funguje i většina dalších nabídek KlikTV, například Film Europe, jež obsahuje vybrané snímky nabízené tímto placeným filmovým kanálem. Rozhodl jsem se prakticky vyzkoušet přehrání filmu Rozkaz, finsko-německo-řeckého válečného dramatu o boji bílých a rudých gard během první světové války ve Finsku. Film byl v HD kvalitě a v původním znění s titulky. Zpočátku vše vypadalo dobře, ovšem po nějakých dvaceti minutách se začal obraz zpožďovat oproti zvuku, což mělo za následek nejen to, že řeč herců nepasovala do otevíraných a zavíraných úst, ale také fakt, že se zpožďovaly i titulky. Nepříjemné to bylo zejména při rychlých změnách klidné a dramatické scény.

Nesynchronní obraz a zvuk: může za něj pomalý internet?

Obraz a zvuk se během přehrávání téměř dvouhodinového filmu asi dvakrát podařilo opět sladit, potom se ale zase rozcházely, takže film jsem zhlédl do konce jen proto, že mě zaujal děj a chtěl jsem vědět, jak příběh dopadne. Zhruba v polovině se mi dokonce stalo, že se film zcela zasekl a nešlo jej žádným způsobem znovu „rozchodit“. Už jsem to vzdal a použil tlačítko, kterým se lze vrátit o krok zpět na poslední krok před spuštěním filmu. Tam jsem zkusil použít onu tajemnou možnost „pokračovat“ a film se od zaseknuté sekvence skutečně znovu rozběhl (a chvíli byl dokonce obraz synchronní se zvukem). V hlavní Filmotéce jsem zkoušel přehrávat jen část filmu Leon, ale odradil mě fakt, že snímek byl v SD kvalitě – ostatně jako většina filmů v této nabídce (HD obsah má být v sekci Premium, na tu jsem ale v menu nenarazil).

Se zasekáváním obrazu jsem se setkal i při listování filmy v hlavní nabídce Filmotéky. Vždy po čtyřech kliknutích vpravo v hlavní řadě DVD přebalů se služba zasekla a nebylo možné se posouvat ani vpravo, ani vlevo. Těžko říct, zda tyto moje potíže s menu a přehráváním filmu byly způsobeny pomalým připojením k internetu (zmiňovaných 5 Mbps, i když KlikTV deklaruje bezproblémové využívání služby už od 2 Mbps), nebo jde o potíž KlikTV, ale bylo to nepříjemné, nicméně dalo se to přežít. Filmotéce a Film Europe jsou podobné i nabídky Film Box Live (nečekejte ale žádné „live“ vysílání Filmboxů, opět jde o videotéku vybraných filmů z nabídky Filmboxů), Fashion TV a Pohádky. Službu 18+ (erotické filmy videa) jsem nevyzkoušel, neměl jsem přistupový kód. Zajímavý je Kinohit – přehled trailerů aktuálně premiérových filmů v kinech nebo snímků, které do kin teprve míří.

Taková normální cloudová služba. Chtělo by to něco víc

V Kinohitu jsem si přehrál trailer pokračování českého filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, ale zdálo se mi, že kvalita odpovídala spíše SD. Doslovnou mazaninou bylo přehrávání videí z YouTube. Možnost sledování tohoto videoportálu přes aplikaci v KlikTV je ale vynikající. Poněkud komplikované je vyhledávání v YouTube přes klávesnici integrovanou na televizní obrazovku (dálkovým ovladačem se to kliká příliš zdlouhavě). Na úplný závěr jsem si nechal službu TV REC, která umožňuje nahrávat na vzdálené úložiště jakýkoli pořad z 25 českých nebo slovenských televizních stanic, aniž byste nutně museli být v dosahu jejich signálu (pokud tedy nemáte kabelovku nebo satelit, klidně si můžete nahrát pořady ze slovenské Markízy nebo Jojky).

Content tip EARLY

Nahrávání má ale spoustu omezení. Vybírat můžete pouze z pořadů vysílaných v den, kdy ho nastavujete. Nemůžete nahrávat pořad, který už televize fyzicky odvysílala, nebo v čase nastavování nahrávání už v televizi začal. KlikTV vám tedy nahraje jen pořady, které se v televizi teprve objeví. Zkušebně jsem si nechal přes noc nahrát epizodu seriálu Californication, vysílanou krátce před půlnocí na ČT 2. Seriál, který má necelých 30 minut, se objevil v nahrávce o téměř hodinové stopáži. Když jsem si chtěl seriál přehrát, spustil se mi nějaký jiný seriál zhruba v polovině, takže jsem musel „přeskákat“ pomocí přetáčení po jednotlivých minutách na skutečný začátek Californication. Po závěrečných titulcích nahrávka obsahovala ještě dalších zhruba 10 minut vysílání ČT 2. Nahrávka byla v SD kvalitě (ČT 2 jinak přijímám z Regionální sítě 7 ve vysokém rozlišení).

Sečteno a podtrženo, KlikTV je klasická cloudová služba, kdy využíváte přístup ke vzdálenému úložišti a z něj si přehráváte filmy a seriály, nebo si na něj sami necháte nahrát obsah z televize a pak si ho přehrajete zpětně (než se vám po týdnu automaticky vymaže). Určitým bonusem je možnost využívat vlastní nahrávky, buď na YouTube nebo přes aplikaci Moje TV (musíte připojit USB flash disk). Žádné živé streamy a prémiové televizní kanály od ní ale nečekejte. Ovládání je skutečně jednoduché a intuitivní, pro většinového diváka to není špatné, ale výrazně tu chybí zajímavý obsah: ať už lokální (KlikTV nyní vyjednává o možnostech spolupráce s televizemi Prima a Joj), nebo opravdu atraktivní filmové a seriálové tituly. Až se KlikTV podaří vyřešit tento oříšek, půjde o důstojnou konkurenci VoyoTopfunu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).