Hlavní navigace

Pravidelné širokoúhlé vysílání ČT 4 Sport od ledna 2008

Sdílet

Sportovní fanoušci s televizory o poměru stran 16:9 mohou zajásat. Česká televize (ČT) se rozhodla od ledna příštího roku přejít na pravidelné širokoúhlé vysílání programu ČT 4 Sport. Serveru DigiZone.cz to sdělil ředitel techniky ČT Rudolf Pop, který však dodal: V poměru 16:9 budeme vysílat jen takové pořady, které byly jako širokoúhlé už připraveny. Nechceme dodatečně upravovat již vyrobené pořady 4:3 do tohoto formátu, protože tím divák přichází o původní kompozici obrazu.

Content Javornický

Narážka ředitele techniky ČT směrovala nepřímo ke kolegům na Barrandov do televize Nova. Komerční televize zavedla vysílání zpravodajství a publicistiky ve formátu 16:9 od poloviny letošního října. Novinka přímo vyplývala z přechodu stanice do nového, moderního objektu zpravodajství. Například ve Sportovních novinách se ale česká komerční jednička chová k divákům nesportovně. Reportáže ze zahraničí, zejména z kanadsko-americké NHL, totiž sama přijímá ve formátu 4:3 a do širokoúhlé podoby je pouze ořeže. Diváci jsou tak připraveni o část obrazu nahoře i dole [1. JPG, 299 kB; 2. JPG, 254 kB].

Na zpravodajství v poměru stran 16:9 si myslí i ČT. Přechod zpravodajství na širokoúhlý formát je v plánech na rok 2008. Úprava režie Studia 6, odkud vysílá například Dobré ráno, byla jedním z kroků, které této změně předcházejí, uvedl Rudolf Pop pro server DigiZone.cz. Přesný termín nasazení širokoúhlého zpravodajství ještě sdělit nechtěl, ale na přípravě se podle něj již pracuje.