Hlavní navigace

Pražský experiment CDG může pokračovat, jen vymění programy

8. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 12. 2005

Společnost Czech Digital Group (CDG) bude moci i v roce 2006 provozovat zkušební digitální vysílání v systému DVB-T pro Prahu a střední Čechy. Rozhodla o tom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, na kterou se CDG obrátila s žádostí o prodloužení licence k experimentálnímu vysílání. Původní licence firmě končila 31. prosince 2005 nebo k datu zahájení řádného vysílání multiplexu B, jehož kanál 46 v Praze experiment využívá.

ICTZ23

Radní zároveň odsouhlasili změnu programové nabídky experimentálního multiplexu CDG. Nově se v síti objeví slovenská zpravodajská televize TA3, jejíž majitel, finanční skupina J a T, žádá v České republice o licenci pro digitální vysílání zpravodajského kanálu Z1, dále parlamentní televize 24cz a hudební kanál Óčko (v multiplexu CDG vysílá už ode dneška). V nabídce CDG zůstane nabídková televize TOP TV a televize Prima, která od Nového roku přejde do režimu řádného digitálního vysílání (oprávnění se týká multiplexu B, Prima zatím bude vysílat jen v Praze).

Z programové nabídky CDG naopak zmizí tři kanály České televize, programy Českého rozhlasu a TV Nova, které v Praze šíří konkurenční společnost Radiokomunikace v rámci multiplexu A. Licence pro experimentální digitální vysílání CDG platí do doby, než stejná společnost zahájí řádné vysílání multiplexu B. To je závislé na termínu udělení programových licencí, o nichž má rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Část rady by chtěla licence udělit ještě do konce letošního roku, část chce počkat na schválení novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, ke kterému by mělo dojít koncem ledna.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.