Hlavní navigace

Pražský experiment CDG vyměnil programy, zmizela ČT a Nova

1. 1. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 1. 2006

Dublování zemského digitálního vysílání programů České televize a TV Nova v Praze skončilo. Úderem půlnoci ze Silvestra na Nový rok vyřadil provozovatel přechodné digitální sítě B, společnost Czech Digital Group (CDG) z programové nabídky experimentálního vysílání pro Prahu a střední Čechy na kanálu 46 stanice ČT 1, ČT 2, ČT 24 a TV Nova. Zároveň kvůli neuzavřené smlouvě na rok 2006 z experimentu dočasně zmizel i teleshoppingový kanál TOP TV.

Změna souvisí s dřívější žádostí CDG o změnu licenčních podmínek, neboť programy ČT a Nova šíří společnost Radiokomunikace v multiplexu A a CDG chtěla nabídnout jiné televizní stanice. Pražský experiment CDG tak od Nového roku nabízí parlamentní kanál 24cz. Už v prosinci se v této síti objevila hudební stanice Óčko, která nahradila program ČT 2. Zřejmě od února CDG v Praze nabídne také slovenskou zpravodajskou televizi TA3. O jejím zařazení firma stále jedná, povolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání už má.

V síti CDG nadále zůstává televize Prima, která od Nového roku přechází ze zkušebního na řádné digitální vysílání. Z pražského experimentu CDG naopak zmizely rozhlasové stanice Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Český rozhlas 2 – Praha (druhá vysílá v multiplexu A na kanále 25 v Praze, první by se měla ve stejném multiplexu objevit v průběhu letošního roku). CDG rovněž ukončila šíření pražských komerčních rádií Classic FM a Expresradio, jež patří do mediální skupiny Mafra.

MM_SS3

Stávající digitální vysílání CDG na 46. kanále v Praze, je podle podmínek stávající licence udělené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání stále pouze zkušební a může být kdykoliv přerušeno nebo omezeno, a to změnou obsahu nebo snížením vysílacího výkonu. Důvodem může být testování nových systémů nebo případné poruchy prozatím nezálohovaného systému, uvedla firma na své internetové stránce www.digitv.cz.

Více v tiskové zprávě CDG: Programové změny v multiplexu B.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.