Hlavní navigace

Pražský experiment Českého rozhlasu v digitální síti T-DAB skončil

11. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
11. 7. 2008

Zkušební zemské digitální vysílání Českého rozhlasu ve formátu T-DAB, které probíhalo od 6. června v Praze, koncem minulého týdne skončilo. Vypršela nám měsíční experimentální licence, sdělil serveru DigiZone.cz Tomáš Řapek z příbramské společnosti Teleko, která toto vysílání technicky zajišťovala jako provozovatel multiplexu.

K VĚCI: Český rozhlas chce dál testovat T-DAB v Praze, i ze dvou vysílačů

Český rozhlas zkušebně šířil v T-DAB na kanálu LI programy ČRo 5 Region a ČRo 4 – Rádio Wave, v novějším systému DAB+ pak čistě digitální stanice Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. Byli jsme připraveni v experimentu pokračovat, ale Český telekomunikační úřad (ČTÚ) není nakloněn prodlužování krátkodobých měsíčních licencí. Navíc je teď léto a lidé, které by to zajímalo, jsou na dovolených. Proto se experiment pokusíme obnovit na podzim, řekl Řapek serveru DigiZone.cz.

Výsledky červnového testu v Praze dopadly podle šéfa firmy Teleko dobře. Pokrytí bylo velmi dobré, i když pro komerční provoz by Praha potřebovala dva až čtyři vysílače. Nebyly by sice všechny takového výkonu jako tento zkušební, většinou by šlo o dokrývače, ale pro celoplošné pokrytí by byly nutné, uvedl Řapek. Jak dále dodal, firma je připravena kdykoli přejít na plnohodnotné vysílání.

MMF24

ČTĚTE TAKÉ: V pražském testu T-DAB a DAB+ se má objevit Proglas a Dance Radio

Teleko nyní jedná s křesťanským Rádiem Proglas, které požádalo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání krátkodobé licence pro dvouměsíční vysílání v systému T-DAB pro Prahu a okolí. Proglas už digitálně experimentoval společně s Telekem v Plzni a Příbrami.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).