Hlavní navigace

Přechod na DVB-T2/HEVC generuje další a další nevyřešené otázky

15. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pavel Dvořák, předseda expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu, sdělil na konferenci Televizní digitalizace 2.0 zásadní informaci. Programy v nejbližších letech po zahájení vysílání v DVB-T2 nebudou na této platformě kódovány.

Budou tedy vysílány volně. Vyvstává tak otázka, která se týká výhradně komerčních televizí – kdo bude bezplatné šířených programů na platformě DTT do budoucna platit? Zatím si za distribuční infrastrukturu platí každý poskytovatel programu poplatek, který není zanedbatelný.

Tuto skutečnost by chtěla například Nova změnit a tok peněz obrátit. Pozemní vysílání prý Novu stojí opravdu značné finance, které by mohla využít jinak, například ke tvorbě programů. Za poskytnutí programu by tak v budoucnu chtěla Nova zaplatit stejně, jako je to u jiných platforem šíření.

Vzpomeňte na nedávný spor o platby za šíření satelitních HD programů Skylinkem. Nova až do vyřešení plateb na tomto satelitu několik měsíců v HD vůbec nevysílala. Protože zatím neexistuje žádný obchodní model, jak tuto situaci řešit, očekávají se od operátorů návrhy na řešení vzniklé situace.

Kde tedy vzít potřebné finance? České Radiokomunikace musí také generovat zisk za šíření. Stát za distribuci programů soukromým televizím platit nemůže. Nova také argumentuje tím, že distribuční cesta je u DTT proti ostatním zásadně zvýhodněna a nemůže tak tvořit dlouhodobě udržitelný obchodní model.

Zdá se ale, že Nova s těmito námitkami nemůže v dohledné době uspět. Na trhu existuje několik distribučních platforem a každý provozovatel TV vysílání si může zvolit optimální distribuční mix. O šíření prostřednictvím DTT je ze strany provozovatelů televizního vysílání stálý zájem, kterému odpovídá vyprodanost komerčních sítí, které provozují České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting.

KL24

To, že by v DTT nebyly do budoucna zařazeny programy Novy, je nemyslitelné, rádi by ji totiž nahradili jíní hráči. Tak Nově moc prostoru k jednání nezbývá.


Autor: Taktiq Communications

Pavel Dvořák na včerejší konferenci

SOUHRNNÝ ČLÁNEK Z KONFERENCE: Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění, někteří aktéři se obávají oslabení pozemní platformy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).