Hlavní navigace

Přechod na systém Irdeto: Skylink odpovídá čtenářům I.

19. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
19. 1. 2010

Satelitní platforma Skylink hodlá v nejbližších dnech uvést do provozu kódovací systém Irdeto. Ten bude fungovat se souběžně používaným CryptoWorks. Čtenáři serveru DigiZone.cz měli v souvislosti s tímto chystaným krokem řadu otázek. Zajímalo je např., zdali budou muset měnit set-top-box, co se stane v případě, že se jim poškodí stávající abonentská karta nebo proč nebude nutná výměna stávajících karet. Na otázky odpovídá výkonný ředitel Skylinku Jaromír Glisník.

Jak to, že vůbec nebude nutná výměna stávajících karet?

Pokud se týká karet CryptoWorks, při totálním prolomení kódu by se dalo uvažovat o částečné nebo plošné výměně karet. To ovšem nijak nesouvisí se spuštěním PI-sys, k tomu může klidně dojít zítra. Samotná implementace PI-sys výměnu CW karet nevyžaduje. Starý systém pojede paralelně s novým.

Až se mi porouchá přijímač s vestavěnou čtečkou Cryptoworks, budu si moct kartu vyměnit? Nebo muset vyměnit? Dá se předpokládat, že receivery s CW pak přestanou být u nás běžně dostupné.

Až se porouchá přijímač s čtečkou CW, budete potřebovat nový přijímač. Řekněme, že v té době budou na trhu pouze přijímače Irdeto a Vy si koupíte takovýto přijímač. Vaše stará karta CW sice bude i nadále funkční, ovšem v novém přijímači fungovat nebude. Budete potřebovat kartu PI-sys. Když se vám porouchá stará Škoda Favorit a vy si koupíte novou Octavii, vaše zimní pneumatiky z Favorita budou sice plně funkční, ovšem na novou Octavii pasovat nebudou. Budete si muset koupit nové. Ledaže by Vám někdo ty staré vyměnil za symbolický peníz za nové nebo by vám je dal rovnou zadarmo, jakožto stálému zákazníkovi, ze kterého má stálý příjem. Třeba to Skylink zákazníkům nabídne, uvidíme. Tuto situaci budeme řešit, až nastane.

Až se mi porouchá karta Cryptoworks, budu si moci kartu vyměnit za nějakou novou, ale kompatibilní s CW, abych nemusel kupovat jiný receiver nebo CAM?

ICTZ23

ICE karty, které bude Skylink dodávat, jsou kompatibilní s přijímači CryptoWorks. Vyměněná karta by ve vašem přijímači CryptoWorks měla fungovat. Pro případ nekompatibility bude Skylink minimálně po dobu záruční doby prodaných karet držet skladovou zásobu původních karet CryptoWorks, takže se jistě řešení najde. Mimochodem poruchovost karet je naprosto minimální (cca 1/10 promile).

VÍCE K TÉMATU: Satelitní Skylink a CS Link přejdou na kódování Irdeto. Mají se diváci bát?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.